"Kdor na volitvah dobi mandat, prevzema odgovornost in sprejema odločitve," je včeraj pojasnil premier, ki ocenjuje, da bi bilo vezati zaupnico na pokojninsko reformo neodgovorno dejanje, še zlasti zato, "ker je vse reforme podprl tudi parlament". Opozicijo je pozval, naj ukrepa sama. "Če kdo meni, da bi moje delo opravljal bolje, naj stopi pred državni zbor in pove, da bi državo vodil bolje," je dejal Pahor, ki bo, kot je zagotovil, storil vse, da bo tudi minister za delo Ivan Svetlik ostal na svojem položaju. Sicer pa po Pahorjevi oceni padec vlade tudi sicer ne prinaša nič dobrega, temveč le zaostruje razmere.

Premier meni, da neuspehi na referendumih niso povezani s priljubljenostjo vlade. " Če bi bil recept le zamenjava vlade, bi se tega lahko le veselili. Kaj pa če ljudje dejansko ne podpirajo sprememb," se je vprašal, in ob tem opozoril na paradoks, da so ljudje "nezadovoljni s stanjem, a hkrati nasprotujejo rešitvam, ki to stanje urejajo".

Vendarle še en poskus pogovora s sindikati

Ob tem se je znova obregnil ob sedanjo referendumsko ureditev, ki je po njegovi oceni slaba, saj ponuja nasprotnikom možnost, "da zrušijo vsako spremembo". "Nasprotniki reform, študentski servisi, ter tisti, ki delajo na črno, izkoriščajo splošno nezadovoljstvo v družbi, da ohranijo svoje privilegije," je opozoril Pahor in ob tem ošvrknil tudi opozicijo. "V normalnih razmerah je normalno, da je za opozicijo dobro, kar je za vlado slabo. Če pa imate izredne razmere v vsej globalni ekonomiji, pa je poseganje po referendumih problematično, še zlasti ker bo prav opozicija morala prevzeti doto," je opozoril.

Čeprav je priznal, da obstaja "zelo velika verjetnost", da bosta padla tudi pokojninska reforma in zakon o preprečevanju dela na črno, pa naj bi mu ministri zagotovili svoje strinjanje z nadaljevanjem reform. "Od sprejetih ukrepov ne bomo odstopili. Vztrajali bomo tudi pri pokojninski reformi, kot je bila sprejeta, saj ni nobene možnosti, da bi s sindikati prišli do kompromisa, ki ne bi pomenil zgolj kozmetičnih popravkov," je dejal Pahor.

So se pa po naših informacijah na popoldanskem sestanku predsednikov in vodij poslanskih skupin koalicijskih strank dogovorili, da bo vlada prek kabineta premierja poskušala sindikate vendarle povprašati, ali bi bili pripravljeni na pogajanja glede pokojninske reforme in kakšen je njihov predlog. A so v koalicijskih vrstah glede možnosti kakšnega dogovora s sindikati precej skeptični.

DeSUS se je odpovedal Svetliku

Na smiselnost ponovnega pogajanja s sindikati ter na uskladitev pokojninske reforme znotraj koalicije je Karl Erjavec včeraj, kot je dejal, Pahorja ponovno spomnil. Si pa prvak DeSUS ne predstavlja, kako bi se s sindikati in tudi znotraj koalicije lahko še naprej pogajal minister Svetlik. Ta - čeprav spada v kvoto DeSUS - po zagotovilu Erjavca vsekakor ni njihov minister. "Mi se ministru Svetliku odpovedujemo," je še dodal.

Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer je na predloge prvaka DeSUS o preverjanju zaupnice vladi v parlamentu in o umiku ministra Svetlika odgovoril, naj Karl Erjavec sam sebe odstavi, ne pa da vedno odstavlja druge. Prvak Zares Gregor Golobič pa je ocenil, da Erjavčeva ideja, naj gre premier v parlament po zaupnico, služi samopromociji. Erjavec bi moral povedati, ali bo njihova stranka zaupnico vladi podprla ali ne. "Če jo bo podprla, potem je to teater. Tak teater smo videli pri Janezu Janši, ki je leto dni pred volitvami šel po takšno teatralično, cirkusantsko zaupnico, ki ni služila ničemur," je dejal Golobič. Če pa namerava DeSUS glasovati proti zaupnici vladi, potem bi bilo po mnenju prvaka Zares korektno, da koalicijski partner svoje ministre potegne iz vlade in da izstopijo iz koalicije. Glede predčasnih volitev pa je Golobič dejal, da te same po sebi niso rešitev; pred tem bi bilo smiselno spremeniti nekaj sistemskih stvari, ki bodo ovirale vsako vlado, kot so na primer referendumska zakonodaja, volilni sistem...

Vodja poslancev LDS Borut Sajovic pa glasovanje o zaupnici vidi kot eno od političnih možnosti. "Je pa dejstvo, da je v tem stanju treba nekaj narediti," je poudaril Sajovic.

Pahor Janševe ocene označil kot napačne

Sicer pa Dušan Kumer trenutne ekonomske, socialne in eksistenčne razmere v Sloveniji ocenjuje kot takšne, da je v tem trenutku težko pridobiti večino za kakršne koli spremembe. Na lahek način pa pridobiš tiste, ki so proti. Golobič pa je poudaril, da ima Slovenija unikatno referendumsko ureditev - v skladu z njo nobena pokojninska reforma v nobeni evropski državi ne bi bila sprejeta. "To ni problem vlade, temveč te nacije. Če bo želela obstajati naprej v neki obliki, kot si želi, potem se bo morala slej kot prej soočiti z realnostjo. Ne glede na to, katera vlada bo, " je dejal Golobič.

Ocene o nenujnosti pokojninske reforme, ki jih pred dnevi podal predsednik SDS Janez Janša, je predsednik vlade Borut Pahor včeraj ocenil kot napačne, kar naj bi dokazovala zlasti primera Irske in Portugalske. "Če bodo finančni trgi ocenili, da prihaja v Sloveniji do blokade reform, se bodo zagotovo odzvali, dostop do denarja pa bo bistveno dražji," je še enkrat več poudaril premier.