Martelly, ki je še pred letom dni pod vzdevkom Sweet Micky nastopal kot pevec, na odru pa je izvajal tudi striptiz in preklinjal, je v drugem krogu premagal nekdanjo haitijsko prvo damo Mirlande Manigat. Ta je največ glasov zbrala v prvem krogu volitev novembra lani, ko se je za predsedniški mandat potegovalo 18 kandidatov. V drugem krogu je Manigatova prejela 31,74 odstotka glasov.

Martelly je poročen in ima štiri otroke, na predsedniškem položaju pa bo nasledil Reneja Prevala, ki se v skladu z ustavo ni mogel potegovati za še en predsedniški mandat.

Številni Haitijci menijo, da bi lahko prav Martellyjevo pomanjkanje političnih izkušenj koristilo tej karibski državi, ki je bila že pred uničujočim potresom januarja lani najrevnejša ameriška država. Potres je zahteval več kot 225.000 smrtnih žrtev, potresu pa je sledil tudi izbruh kolere, ki je na otoku zahtevala še dodatnih 4750 smrtnih žrtev.

Martelly je bil med predsedniško kampanjo deležen močne podpore svetovne hip hop zvezde, na Haitiju rojenega Wyclefa Jeana. Njegovo predsedniško kandidaturo so razveljavili, ker na Haitiju ni živel pet let.

ZDA so se že odzvale na volitve in sporočile, da je bil drugi krog predsedniških volitev na Haitiju "pomemben mejnik" pri prizadevanjih Haitijcev za obnovo njihove države. Hkrati je Washington pozval vse "politične akterje, da morebitna vprašanja glede volitev razrešijo na miren način".

V pogovoru februarja letos je Martelly napovedal, da se bo v primeru zmage prvih šest mesecev osredotočil na prednostne naloge, ki bi bile po njegovem potrebne za Haiti.

"Osredotočili se bomo, da ljudi preselimo iz šotorov, da se spopademo s kolero in se usmerimo predvsem v kmetijstvo. Narediti moramo spremembe, ki pa ne zahtevajo veliko denarja. Izkoreniniti moramo korupcijo, pravosodnemu sistemu dopustiti, da sledi svoji smeri, okrepiti avtoriteto države in pustiti policiji, da opravlja svoje delo," je še dejal Martelly.