Pokojni moški je živel v obdobju neolitika, nekje med 2900 in 2500 let pred našim štetjem. V tem obdobju so moške tradicionalno pokopavali tako, da so ti v grobovih ležali na desnem boku, glava pa je bila obrnjena proti zahodu. Trupla žensk pa so pokopavali v položaju na levem boku, obrnjene proti vzhodu.

Moški grobovi so vsebovali orožja, kladiva in orodja, pa tudi nekaj porcij hrane in pijačo. Ženske pa so pokopali z ogrlicami iz zob, živalskimi ljubljenčki in bakrenimi uhani, pa tudi gospodinjskimi posodami in lonci.

Moški, ki so ga našli na Češkem, pa je bil pokopan v "ženskem položaju", z gospodinjskimi pripomočki in brez orožja. Arheologi ne verjamejo, da je pri tem šlo za napako ali naključje, saj so v tistem obdobju pogrebnim ritualom pripisovali veliko pomembnost.

"Iz zgodovine in etnologije vemo, da so ljudje tistega obdobja zelo resno jemali pogrebne rituale, zato je zelo malo verjetno, da bi pri položaju moškega šlo za napako," je povedala glavna raziskovalka Kamila Remisova Venisova. "Veliko bolj verjetno je, da je šlo za moškega z drugačno spolno usmerjenostjo, homoseksualca ali transvestita. Kar tukaj vidimo, ne ustreza tradicionalnim normam te kulture."

Druga članica arheološke ekipe, Katerina Semradova, je povedala, da so pred časom s sodelavci odkrili primer, ki izvira iz obdobja mezolitika. Takrat so naleteli na primer ženske, ki je bila pokopana kot moški. Dodala je, da so sibirske šamane prav tako pokopavali na tak način, vendar z veliko več predmeti, ki so kazali na njihov višji status v družbi.

"Zadnje odkritje ni nič od tega. Verjamemo, da gre za enega najzgodnejših znanih primerov transvestitskega groba na Češkem," zaključuje Semradova.