Kot so predstavniki Merfina zapisali v predlogu prisilne poravnave, je glavni razlog za insolventnost gospodarska kriza, ki je zajela panogo gradbeništva in investicije na sploh, zaradi česar se je v težavah znašel Merkur, katerega večinski lastnik je Merfin.

S tem so se uresničila ugibanja nekaterih medijev, da se bo Merfin s predlagano prisilno poravnavo skušal izogniti določilu, ki velja za stečajni postopek, in sicer da so posli, opravljeni v leti dni pred uvedbo postopka, izpodbojni. Za upnike je namreč sporna zlasti lanska delitev 12,6 milijona evrov dividend, ki so si jih izplačali lastniki Merfina.

Kot je danes po zaslišanju pred preiskovalno komisijo DZ za sporne managerske prevzeme novinarjem dejal nekdanji predsednik uprave Merkurja in prvi mož Merfina Bine Kordež, je predlog za prisilno poravnavo boljši od stečaja. "Če bodo upniki menili, da je stečaj, po katerem bodo izgubil vse, boljša možnost, se bodo pač tako odločili. To prepuščam upnikom," je dejal.

Kordež je poudaril, da premoženja na Merfinu ni, zato predlog za prisilno poravnavo predvideva le dvoodstotno poplačilo upnikov. "Premoženja na Merfinu ni, ker so ga pobrale banke. Ostaja malenkost premoženja in naš namen je, da to dobijo upniki. če bo prišlo do stečaja, upniki ne bodo dobili ničesar," poudarja Kordež.

Ker je bila nedavno sprejeta novela insolvenčnega zakona, po kateri bo moral dolžnik s predlogom prisilne poravnave upnikom ponuditi najmanj 50-odstotno poplačilo terjatev v obdobju, ki ne sme biti daljše od štirih let, je po Kordeževih besedah vprašanje, ali bo predlog za prisilno poravnavo Merfina pred uveljavitvijo zakonske novele sploh predmet obravnave.

Sicer pa je družba HTC Dva, ki je v stečajnem postopku, predlagala stečaj Merfina. HTC Dva, ki je služila kot vzvod za financiranje menedžerskega prevzema Merkurja in je z več kot 182 milijoni evrov največji upnik Merfina, je stečaj predlagala že pred več kot mesecem dni, vendar ljubljansko okrožno sodišče o predlogu še ni odločilo.

Kot je po nedavni skupščini Merfina za STA povedal stečajni upravitelj HTC Dva Branko Đorđević, je z vložitvijo predloga za stečaj, ki bi ga lahko opravil tudi kateri izmed upnikov, ki ni insolventen, HTC Dva svoje zakonske obveznosti izpolnil, sedaj so na potezi drugi.

"Merfin bi glede na mojo analizo težko uspel v prisilni poravnavi, ki po novem zahteva 50-odstotno poplačilo obveznosti v roku štirih letih," je za STA dejal Đorđevič. Pojasnil je, da ima Merfin okrog 400 milijonov dolga oziroma obveznosti. V prisilni poravnavi pa bi moral v štirih letih poplačati okrog 200 milijonov evrov, s tem da sploh nima prilivov na transakcijski račun in se ukvarja le z naložbami v delnice, ki jih je ostalo za približno štiri milijone evrov.

Že samo stroški prisilne poravnave bi bili glede na velikost aktive zelo visoki in Merfin brez prilivov na transakcijski račun ne bi imel možnosti, da bi jih plačal. Tako Merfin po njegovem mnenju izpolnjuje vse kriterije za stečaj. Za upnike pa velja, da bodo poplačani v isti meri.