Kot je dejal, verjame, da se bo eksplozija fabule, kot jim jo je v lanskem letu predstavil načelnik oddelka za kulturo na ljubljanski mestni občini Uroš Grilc, nadaljevala v "svojevrstnem fabulskem cunamiju" in da bo Fabula s šestimi gosti poskrbela za "šest mini eksplozij".

Direktor Cankarjevega doma Mitja Rotovnik je spregovoril o sodelovanju Cankarjevega doma pri festivalu Fabula. Kot je dejal, je bil festival, bila pa je tudi strateška želja Cankarjevega doma, da naredi nekaj več tudi na področju literature, zato so se odločili za podporo festivalu. To je pripeljalo do "zvezdnega trenutka" v lanskem letu, sedaj je na vrsti druga serija, ki bo, kot je dejal, enako zvezdniška v najžlahtnejšem pomenu te besede.

Niccolo Ammaniti je zaslovel s knjigo Ni me strah, po kateri je film posnel priznani režiser Gabriele Salvatores. V sklopu Fabule je pri Študentski založbi izšla njegova prodajna uspešnica Jaz in ti, ki je bila tudi predmet nocojšnjega pogovora. V njej Ammaniti pripoveduje o stiski 14-letnega Lorenza, ki si zato, ker mu ne uspeva biti tak kot njegovi vrstniki, izmišlja načine, kako zamotiti starša, da ju ne bi skrbelo zanj.

Kot je povedal Ammaniti, je bil sam v otroštvu levičar in je imel težave z branjem, zato je sprva obiskoval šolo Montessori, kjer je učenje pravzaprav temeljilo na igri, nato pa ga je oče vpisal na običajno šolo. Tam je doživel občutek groze, ki ga pred šolo doživi tudi glavni junak knjige. Šolo je doživel kot neke vrste trdnjavo, kjer so živeli fantje, stari 14 let in več. Kot je dejal, se mu je ob tem porajal občutek, da se bo, če bo vstopil v to šolo, moral odpovedati otroštvu. Ker je menil, da so tak občutek doživeli tudi drugi, se je odločil napisati to knjigo.

Med drugim je spregovoril tudi o položaju kulture v Evropi, ki je, kot je dejal, zapleten, v Italiji pa tudi precej nesrečen. Po njegovih besedah se danes, v času gospodarske krize, dozdeva, da so Italijani izšli iz slepila 80. let minulega stoletja, ko se je zdelo, da je vse v redu, klub temu pa nekateri še vedno ne razumejo, na kako trhlih tleh stojijo. Za kulturo je v Italiji na voljo vedno manj denarja, zato je tam veliko mladih ustvarjalcev, ki ne morejo prodreti, kar vodi v depresijo in malodušje, je dejal.

Sedma Fabula bo do 22. aprila potekala na številnih lokacijah po Ljubljani in drugod po Sloveniji. Gostje letošnjega festivala so še Drago Jančar, avstrijski pisatelj Christoph Ransmayr, nizozemska avtorica Margriet De Moor, švedski pisatelj Per Olov Enquist in argentinski avtor Cesar Aira. Eden od vrhuncev Fabule bo že tradicionalno razglasitev dobitnika Dnevnikove fabule, ki bo letos 14. aprila.

Festival Fabula je uvedel in bo tudi sklenil obdobje, ko se Ljubljana ponaša z Unescovim naslovom Svetovna prestolnica knjige.