Jasno pa je že, da zdravstvene blagajne ne čaka lagodno leto, saj so stare rezerve skopnele, finančna situacija pa naj, čeprav uradnih podatkov o tem še ni, ne bi bila bistveno boljša kot lani. Rebalans finančnega načrta in posledično dodatno varčevanje sta tako precej verjetna. O tem že razmišljajo tudi člani skupščine ZZZS. "Če se bo uresničila zamrznitev plač v javnem sektorju do leta 2015, to pomeni precej nižje prihodke ZZZS, kot so bili načrtovani," je opozorila Tatjana Čerin iz Gospodarske zbornice Slovenije. Ker zadolževanje ni sprejemljivo, se ob rebalansu obeta še precej tehtanja, kje je še mogoče varčevati. "Zagotovo so rezerve pri zdravilih, medicinsko-tehničnih pripomočkih, bolniških nadomestilih..." ugotavlja Čerinova. Bodoče finančno stanje zdravstvene blagajne bo odvisno tudi od zdravstvene reforme, o kateri bodo socialni partnerji v petek razpravljali na ekonomsko-socialnem svetu. Pri tem se odpira tudi vprašanje morebitnega prenosa premoženja lokalnih skupnosti in države na javne zavode, kar lahko pomeni tudi, da bodo v prihodnje sami skrbeli tudi za investicije. To bi se v primeru zdravstva preneslo v strošek storitev, posledično pa bi lahko drage investicije v zdravstvu, ki jih je doslej večinoma pokril proračun, močno obremenile zdravstveno blagajno, je opozorila Čerinova.

Ladislav Rožič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije ugotavlja, da je treba za vzdržnost zdravstvene blagajne poskrbeti tako, da se kakovost storitev za paciente ne bo poslabšala. Po njegovem bi bilo to mogoče doseči z okrepitvijo nadzora nad porabo sredstev v zdravstvu. Ob odstopanjih od finančnega načrta pa bo treba razmisliti tudi o tem, ali financiranje področij, kot so raziskave pri terciarni dejavnosti in pripravništva, res sodi v zdravstveno blagajno, ugotavlja Rožič.

Predsednik skupščine ZZZS, Vladimir Tkalec iz Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije, pričakuje, da bo tako kot lansko tudi letošnje leto zdravstvena blagajna zmogla zgolj s "prerazporejanjem sredstev" in brez ostrejših varčevalnih rezov. Odločanje članov o tem, kdo jo bo v prihodnje vodil, pa bo po njegovi oceni tokrat nekoliko lažje. Člani skupščine so bili namreč seznanjeni s programi vseh kandidatov in ne le Fakina, ki ga je izbral upravni odbor. Glasovanje o bodočem generalnem direktorju ZZZS je načeloma javno, vendar se lahko na seji člani skupščine odločijo tudi drugače, je še spomnil Tkalec.

"V preteklem letu se je izkazalo, da je v zdravstvu ogromno rezerv v organizaciji, ki po mojem mnenju še zdaleč niso izčrpane," je poudaril Jože Smole iz Združenja delodajalcev Slovenije. Da bi bila zdravstvena blagajna finančno vzdržna in se ne bo zadolževala, pa bo "potrebnih vsaj toliko ali še več naporov kot lani", se strinja. O ostrejših varčevalnih ukrepih, kot je prenehanje plačevanja nekaterih storitev, bi bilo treba po njegovem razmišljati šele, ko bi bile izčrpane vse druge možnosti.