Na ministrstvu za zdravje poudarjajo, da sicer ne smejo in ne morejo biti arbiter, a vseeno poleg premisleka vodstvu ZZZS še predlagajo, da člena 27 in 30 aneksa k dogovoru za leto 2010 "berejo v celoti, povezano, predvsem pa v smeri, zaradi česar je bil 27. člen tudi napisan". Le s takšnim branjem bodo po mnenju ministrstva - člena je potrdila tudi vlada - vodstva bolnišnic stimulirana za nadaljnje pogajanje za nižanje cen dragih bolnišničnih zdravil. Z denarjem, ki ga bodo privarčevali na pogajanjih, bodo namreč lahko avtonomno razpolagali. To OI že počne, saj so s privarčevanim denarjem leta 2009 kupili nov linearni pospeševalnik, adaptirali stavbo C, prav zdaj pa končujejo adaptacijo stavbe B, kamor bodo preselili laboratorije.

Na ministrstvu so nam zagotovili, da so prihranki OI dejansko na račun nižjih cen, saj so z dragimi zdravili zdravili več bolnikov, kot so prvotno načrtovali. V letu 2010 so na zdravljenje na OI sprejeli 14.056 bolnikov. Strokovni direktor OI izr. prof. dr. Janez Žgajnar povečanje pripisuje dejstvu, da standardnega sistemskega zdravljenja kljub načrtom nekatere sekundarne bolnišnice še vedno ne izvajajo.

V lanskem letu so na OI opravili tudi za tri odstotke več ambulantnih pregledov kot leto poprej. Zato, da bi v kar največji meri odpravili tudi čakalne vrste, so sredi leta prenovili urnik ambulant. Povečali so skupno številu ur, v sektorju internistične onkologije pa so nekaj ambulant spremenili v celodnevne. Kljub temu po besedah Žgajnarja z doseženim še niso zadovoljni, zato bodo poskušali, da bi zmanjšali gnečo, še več bolnikov porazdeliti v popoldanske ambulante. Ugotovili so, da so med zdravniki prevelike razlike v količini opravljenega ambulantnega dela, čeprav so upoštevali specifike posameznih strok. V lanskem letu so opravili tudi za pet odstotkov več laboratorijskega dela. Čeprav so izgubili tri patologe, jim je, kot je zatrdil Žgajnar, uspelo ohraniti obseg in kakovost dela.

Poleg vrste zdravil za sistemsko zdravljenje se je na OI povečala tudi raba antibiotikov. Ugotavljajo, da je to posledica agresivnega onkološkega zdravljenja. Zato, da bi čim bolj lahko upoštevali smernice za porabo antibiotikov, so se že povezali z infektologi.