Po poročanju japonskih medijev so strokovnjaki po neuspelem sobotnem poskusu, da bi razpoko zamašili z betonom, luknjo danes zalili z mešanico polimerne smole, žaganja in časopisnega papirja, ki naj bi ob stiku z vodo svoj volumen povečala za 50-krat. Mešanica po poročanju ameriške tiskovne agencije AP razpoke za zdaj ni zamašila, strokovnjaki pa nameravajo počakati do ponedeljka, da bodo videli, če je ukrep deloval.

Delavci nuklearke so 20-centimetrsko razpoko v jašku odkrili v soboto, potem ko so ugotovili, da se je v jašku nabrala voda z radioaktivnostjo v višini 1000 milisivertov na uro. Odkritje razpoke, ki bi lahko pomenila enega od virov radioaktivnega onesnaženja morja, je potrdila tudi japonska agencija za jedrsko in industrijsko varnost.

Po navedbah predstavnika japonske agencije za jedrsko varnost Hidehika Nišijame bi lahko trajalo več mesecev, preden bodo uspeli vzpostaviti nadzor nad poškodovano elektrarno. Kot je pojasnil, sta za nadzor nad elektrarno ključna ponovna vzpostavitev hladilnega sistema ter preprečitev uhajanja radioaktivnih snovi iz nuklearke. Po navedbah AP gre za prvo oceno, koliko časa bi lahko trajalo, preden bodo oblasti imele nadzor nad razmerami.

Našli trupli dveh pogrešanih delavcev

Predstavniki jedrske elektrarne Fukušima so danes potrdili, da so v nuklearki našli trupla dveh delavcev, ki sta bila pogrešana vse od 11. marca, ko sta Japonsko prizadela močan potres in cunami, poroča CNN. Posmrtne ostanke dveh pogrešanih delavcev so našli v kleti turbinske stavbe reaktorja številka 4 v jedrski elektrarni Fukušima, je novinarjem potrdil predstavnik družbe Tepco, ki upravlja s poškodovano nuklearko.

Dvojica – šlo naj bi za 24-letnega Kazahika Kokuba in 21-letnega Yoshikija Terashimo – je v času potresa delala v nuklearki. Truplo enega od njiju je plavalo na površini bazena vode v kleti reaktorja, oba pa sta utrpela hude poškodbe in izgubila ogromne količine krvi.

Trupli so v nuklearki sicer našli že v sredo, a so novico javnosti razkrili šele danes zjutraj. Predstavniki Tepca so razložili, da so morali najprej obvestiti družini žrtev in se nato pogovoriti o tem, kako bodo informacijo predstavili medijem.

Predsednik podjetja Tsunehisa Katsumata je družinam že izrazil sožalje in žalost ob izgubi dragocenih življenj delavcev. "Obžalujemo izgubo življenj dveh zaposlenih, ki sta skušala zagotoviti varnost nuklearke pred potresom in cunamijem.“

Kasneje je še dejal, da se po vseh močeh trudijo rešiti trenutno krizo in zagotovil, da se kaj podobnega ne bo nikoli več pripetilo. "Prisežemo, da se takšna tragedija ne bo nikoli več zgodila, hkrati pa se trudimo čim prej razrešiti trenutno situacijo.“

Po najnovejših podatkih je sicer v uničujočem potresu in cunamiju umrlo 12.009 ljudi, 15.472 jih še pogrešajo, še poroča dpa.

Vse o potresu, cunamiju in težavah v jedrski elektrarni Fukušima si preberite v temi KATASTROFA NA JAPONSKEM.