Ob tem je Kmetec pojasnil, da predsednik republike, s katerim je v kontaktu, dobro okreva. Tako se je Türk danes dopoldne že sprehajal in opravljal določene aktivnosti, pravi urolog s kliničnega oddelka za urologijo na kirurški kliniki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana. Predvidoma bo iz bolnišnice odpuščen v nekaj dneh, proti koncu prihodnjega tedna pa se bo po napovedih predsednikovega svetovalca za odnose z javnostmi Boštjana Lajovica že udeležil prireditev.

Maligno tvorbo so pri Türku odkrili pred dvema mesecema v okviru vsakoletnega rednega zdravniškega pregleda, rak pa je bil odkrit v zgodnji fazi, pojasnjuje Kmetec. Po njegovih besedah Türk ni imel težav s sečili, vendar pa so določeni kazalci kazali na to, da bi lahko šlo za maligno obolenje. Ob posvetovanju z onkologi so se odločili, da je najbolj primerno kirurško zdravljenje, je dejal Kmetec. Zaradi zasedenosti urnika in obveznosti predsednika države so ocenili, da je robotski operativni poseg najbolj primeren, saj ta omogoča hitrejše okrevanje, je pojasnil. Z robotskim posegom pa se lahko prostata po njegovih besedah bistveno natančnejše in bolje operira.

Za innsbruško kliniko so se odločili zaradi njihovih izkušenj, je povedal Kmetec. "Izkušnje v Innsbrucku so izjemno velike, tudi operater ima za sabo že ogromno število zelo dobrih rezultatov na robotskih operacijah," je dejal. "Vsaka nova metoda zahteva določeno število operativnih posegov. Če nekdo opravi 30 oz. 50 operativnih posegov, je bistvena razlika z nekom, ki opravi 300 posegov. In ta operater je imel že več kot 300 posegov," je dejal. Po njegovih besedah se lahko na osnovi izkušenj ležalna doba bistveno skrajša in tudi sama operacija lahko poteka bistveno hitreje in bolje.

V Celju "nimajo toliko izkušenj"

Sicer tovrstno operacijo izvajajo tudi v Splošni bolnišnici Celje, kjer pa toliko izkušenj nimajo, saj poseg izvajajo od maja lani. Niti Lajovic niti Kmetec ne menita, da odločitev za zdravljenje Türka v Avstriji pomeni njegovo nezaupnico slovenskemu zdravstvu. Novico o zdravstvenem stanju predsednika države so sporočili šele po posegu, saj je bila to predsednikova želja, pravi Lajovic. Stroške operacije je v celoti plačal Türk iz lastnih sredstev, višine pa Lajovic ni hotel razkriti.

Prav tako na željo predsednika niso hoteli razkriti, na kateri kliniki v Innsbrucku je bil Türk operiran in kdo ga je operiral. Menijo namreč, da ta podatek ni relevanten za celovito informacijo o njegovem zdravstvenem stanju. Lajovic pravi, da so pred posegom o tem obvestili predsednika DZ Pavla Gantarja, ki po ustavi nadomešča predsednika republike v primeru zadržanosti, in predsednika vlade Boruta Pahorja.

V UKC Ljubljana izvajajo operacije prostate na klasičen način, in sicer s kirurško odprto metodo, je še pojasnil Kmetec. Vsako leto jih po njegovih besedah opravijo približno 150, sicer pa je rak prostate najpogostejši rak pri moških. Na tak poseg je treba v Sloveniji čakati med dvema in tremi meseci po potrjenih histoloških izvidih, pravi Kmetec. Sicer pa je po njegovih besedah po histološki preiskavi pred operacijo priporočljivo počakati 6 do 8 tednov.