Ali bo lahko mali delavec opravljal mala dela pri več delodajalcih hkrati?

Mali delavec lahko opravlja delo pri toliko delodajalcih, kot želi, dokler ne preseže v zakonu določenih omejitev. Študenti torej lahko delajo do 720 ur na leto ali dokler ne zaslužijo 6000 evrov bruto, upokojenci in brezposelni pa do 60 ur mesečno.

Kako boste zagotovili ustrezen inšpekcijski nadzor na področju malega dela?

Inšpekcijski nadzor bo bistveno boljši, kot je bil do sedaj, saj vanj vključujemo inštitucije, ki jih doslej nismo, denimo carinsko upravo. Inšpektorji bodo imeli tudi več pristojnosti, kazni ob kršitvah pa bodo višje. Danes je bil nadzor slab tudi zato, ker študenti ob opravljanju dela niso potrebovali napotnice pri sebi, kar smo v sklopu malega dela spremenili. Inšpektor bo lahko tudi legitimiral osebo, ki opravlja malo delo, na voljo pa bo imel še centralni informacijski sistem, kjer bodo podatki o tem, kdo pri kom opravlja malo delo.

Ali lahko brezposelni opravljajo malo delo in se jim s tem denarno nadomestilo, ki ga dobivajo v času brezposelnosti, ne zmanjša?

Brezposelni in upokojenci lahko opravljajo malo delo in zaslužijo do 200 evrov mesečno, ne da bi to vplivalo na njihova denarna nadomestila. Ko to vsoto prekoračijo, se jim bo denarno nadomestilo znižalo za polovico mesečnega zaslužka. Če je brezposelna oseba določen mesec zaslužila 1000 evrov, se ji bo denarno nadomestilo znižalo za 400 evrov, po formuli 1000 evrov - 200 evrov/2.

Ali se lahko tudi invalidi vključujejo v malo delo?

Da, če imajo enega izmed statusov, za katere je predvideno opravljanje malega dela, torej študenta ali dijaka, upokojenca in brezposelnega. Tisti, ki so invalidsko upokojeni zaradi nezmožnosti opravljanja določenega dela, kar izhaja iz njihove odločbe, pa tega dela tudi v sklopu malega dela ne bodo mogli opravljati.

Kako bo malo delo vplivalo na zaposlovanje mladih?

Zagotovo bolje kot sedanje študentsko delo, ki so ga študenti opravljali brez omejitev, malo delo pa je omejeno. Delodajalci ne bodo mogli niti študentskega dela v celoti nadomestiti z malim delom. Ponekod so sedaj študenti opravili tudi do 7 odstotkov dela, v sklopu malega dela pa je omejitev na 1,6 odstotka redno zaposlenih, zato bo to zagotovo ugodno vplivalo na zaposlovanje, tudi mladih.

Kako bo malo delo vplivalo na plače redno zaposlenih?

Ne bo vplivalo, ker malo delo in redna delovna razmerja nimata nikakršne povezave in urnih postavk ne gre primerjati. Redne zaposlitve urejajo kolektivne pogodbe, minimalna plača pa tudi zakon. Za opravljanje malega dela pa je prav tako v zakonu določena minimalna urna postavka 4 evre bruto.

Na kakšen način bo potekal obračun prispevkov pri malem delu?

Na koncu meseca bo delodajalec opravil obračun ur podobno kot pri dohodnini in nato dajatve nakazal na različne naslove, denimo v pokojninsko, zdravstveno blagajno, posredniku... To je tudi edina razlika v primerjavi s sedanjim študentskim delom. Vemo, da je rešitev zelo administrativna, v prihodnosti pa upamo, da bodo ta plačila potekala na enoten račun, spremembe pripravlja ministrstvo za finance.

Ali lahko upokojenci zaradi opravljanja malega dela padejo v višji dohodninski razred?

Da. Vsak posameznik mora zase izračunati, koliko malega dela se mu splača opravljati in ali bo z dodatnim delom presegel svoj trenutni dohodninski razred.

Zakaj mali delavci nimajo plačane malice, prevoza, bolniških odsotnosti...?

Tudi študentsko delo tega nima. Vse skupine, ki bodo vključene v malo delo, imajo te pravice urejene s svojim primarnim statusom. Denimo dijaki že imajo subvencioniran prevoz, študentje imajo subvencionirano prehrano in nelogično je, da bi to imeli plačano še enkrat.

Zakaj se od ure malega dela v pokojninsko dobo šteje le 40 minut?

Če bi upoštevali sorazmerje prispevkov, ki jih plačujejo in ki so za dve tretjini nižji kot prispevki redno zaposlenih, bi se moralo v dohodninsko dobo šteti le 20 minut, torej so s to rešitvijo mali delavci pozitivno diskriminirani.

Kaj boste naredili, če bo malo delo na referendumu padlo?

Ta problem bo nekdo moral rešiti. Če malo delo na referendumu pade, leto dni ne smemo predlagati tega zakona. Toda študentskega dela, kot ga poznamo danes, zagotovo več ne bo, najverjetneje bi ga morali v tem primeru obdavčiti in s tem bo zagotovo postalo manj zanimivo za delodajalce. Tudi nove štipendije so vezane na zakon o malem delu, kjer je po novem večji delež dajatev namenjen štipendijam. Letos smo povišali za 80 odstotkov cenzus za pridobitev štipendije in če zakon ne bo sprejet, potem je vprašljiv tudi ta za višji cenzus, ki znaša 630 evrov.