Tožba je stara že več kot deset let

Primer se vleče že več kot desetletje. Skupinsko tožbo je vložilo šest žensk, ki trdijo, da so jih v podjetju zapostavljali v primerjavi z moškimi uslužbenci, ker so prejemale manjše plačilo za isto delo in počasneje napredovale.

Zvezno prizivno sodišče je lani razsodilo, da ima šesterica pravico vložiti skupinsko tožbo. Walmart se je nato obrnil na vrhovno sodišče, ki je odvetnike obeh strani poslušalo v torek. Podjetje trdi, da ni mogoče vložiti skupinske tožbe, ker je bilo šest žensk zaposlenih v šestih različnih poslovalnicah, imele so različne šefe in zato po njegovem ni mogoče govoriti o tem, da bi imel Walmart neko skupno politiko ali prakso, ki bi sistematično zapostavljala ženske.

Odvetniki šesterice pravijo, da se ženske v Walmartu redko prebijejo na mesto vodilnih v njegovih poslovalnicah (v petnajstih državah jih ima 8500) in da ženske v primerjavi z moškimi na skoraj vseh delovnih mestih zaslužijo manj, čeprav imajo v povprečju daljšo delovno dobo v podjetju.

Šesterica zato zahteva izplačilo odškodnine in kazni (ki gre v takšnih primerih zlahka v desetine milijonov) ter spremembo poslovne prakse v korist nežnejšega spola. Kljub dvajsetletnim izkušnjam v prodaji sem bila plačana slabše od moških kolegov in sem vedno znova ostala praznih rok glede napredovanja, pravi ena od tožnic Betty Dukes.

Proti Walmartu tudi do 1,6 milijona žensk

Njihov uspeh na vrhovnem sodišču bi odprl pot temu, da bi se skupinski tožbi proti Walmartu lahko pridružilo do 1,6 milijona žensk, ki delajo ali so delale tam v letih od 1998 naprej. To bi predstavljalo največjo skupinsko tožbo proti podjetju zaradi diskriminacije v ameriški zgodovini.

Še pomembneje pa je, da bo vrhovno sodišče s svojo sodbo postavilo precedens. Če šesterici uspe, bi se s tem odprla vrata kopici skupinskih tožb ne le žensk, ampak tudi drugih skupin, denimo pripadnikov manjšin, proti delodajalcem. Zato velika podjetja tokrat posebej pozorno spremljajo dogajanje na vrhovnem sodišču. Vendar primeru ne kaže najbolje. Po mnenju opazovalcev ni veliko možnosti, da bi vrhovno sodišče razsodilo v prid ženskam, kar so razbrali tudi iz vprašanj dveh vrhovnih sodnikov, ki sta izprašala odvetnike obeh strani.

Vrhovno sodišče bo tokrat odločalo le o tem, ali šest žensk sploh lahko vloži skupinsko tožbo proti Walmartu, ne pa o tožbi sami.