Kot so sporočili iz uprave za jedrsko varnost, so med preverjanjem opreme za vnovični zagon v Nek ugotovili pomanjkljivosti na določenih sistemih, ki jih bodo v prihodnjih dneh odpravili.

Treba je odpraviti težave pri sistemu tesnilnega olja, ki skrbi za tesnost glavnega generatorja, mazalnega olja turbine in sistemu predgrevanja sekundarne napajalne vode, hkrati pa bodo opravili še manjše vzdrževanje motorja reaktorske črpalke, so navedli.

Inšpekcija uprave za jedrsko varnost bo jutri Nek vnovič obiskala in preverila odpravo ugotovljenih pomanjkljivosti ter priprave na vnovični zagon, ki je po načrtu predviden za sredo, 30. marca, so še sporočili iz omenjene uprave.

Hrvaški predsednik: Nuklearka v Krškem je varna

Hrvaški predsednik Ivo Josipovič je danes med obiskom v Litvi zatrdil, da je nuklearna elektrarna Krško (Nek) varna. Kot je dodal, Hrvaška, ki je tako kot Slovenija polovična lastnica nuklearke, razmere v nuklearki stalno nadzoruje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vprašanje zaprtja Neka, ki je zgrajen na tektonski prelomnici, je v javnosti znova postalo odmevno ob nesreči v japonski nuklearki Fukušima, ki je sledila silovitemu potresu in cunamiju.

K zaprtju nuklearke v Krškem še posebej glasno pozivajo v Avstriji. Deželni zbor avstrijske Koroške je ta mesec zahteval čim prejšnje zaprtje Neka in zagrozil, da bo od avstrijske vlade zahteval veto na vstop Hrvaške v EU, če bo ta država nasprotovala zaprtju.

Voditelji EU so ne vrhu unije prejšnji teden v luči jedrske krize na Japonskem podprli izvedbo celovitih in preglednih preskusov varnosti vseh jedrskih elektrarn v EU. Teste naj bi izvedle nacionalne oblasti ob medsebojnem nadzoru članic, o izidih pa naj bi obvestili komisijo in omenjeno skupino evropskih regulatorjev ter jih na koncu tudi javno objavili. Vrh EU je pozval tudi k sprejemu najostrejših možnih varnostnih standardov za jedrske elektrarne v EU, ki naj bi se redno posodabljali, unija pa naj bi jih skušala uveljaviti tudi po svetu.

Spremljajte, kaj se dogaja na Japonskem: Iz nuklearke izteka radioaktivna voda, v drugem reaktorju delno taljenje sredice.