Kot posledica zaustavitve pri polni obremenitvi so se namreč pokazala določena odstopanja na oljnem sistemu za tesnjenje električnega generatorja ter motorju reaktorske črpalke, na oljnem sistemu turbinskih ležajev ter na sistemu za predgrevanje sekundarne napajalne vode. Tako bodo morali nekatere od imenovanih delov zamenjati ter pred vnovičnim zagonom opraviti nova testiranja delovanja. Po besedah tiskovne predstavnice jedrske elektrarne Ide Novak Jerele imajo vse potrebne nadomestne dele v zalogi, zato so se dela lotili takoj. Zatrdila je, da se elektrarna nahaja v stanju varne zaustavitve, brez vplivov na ljudi in okolje.

Slovenski odjemalci energije izpada dobršnega dela domače proizvodnje kljub vsemu ne bodo občutili. V prvih urah po izpadu primanjkljaja energije so s pomočjo sistemskih rezerv pokrili pri Elesu, za katere to predstavlja rutinsko operacijo, saj imajo potrebno rezervo v predpisani količini 348 megavatov zakupljeno pri plinski elektrarni v Brestanici ter v tujini, v nadaljevanju pa za oskrbo z električno energijo poskrbijo v krški družbi GEN - energiji, oz. njeni hčerinski GEN-I, ki je hkrati tudi nosilec nastalih stroškov dodatne oskrbe. Podobno kot v Elesu tudi Robert Golob iz družbe GEN-I zatrjuje, da oskrba porabnikov z električno energijo po izpadu nuklearke predstavlja rutinsko delo, saj imajo na voljo zadosti sistemskih rezerv, pri čemer zaradi neugodne cene le manjši del energije pridobijo iz Brestanice.

V Elesu, kjer so 380-kilovoltno stikališče od nuklearke pod svoje okrilje prevzeli šele pred dvema letoma, namigovanja, da je do okvare prišlo zaradi pomanjkljivega vzdrževanja, zavračajo. "Enostavno rečeno je prišlo do odpovedi ene od elektronskih komponent stikališča, kar se lahko zgodi in tega ni mogoče predvideti. V času hladne zaustavitve elektrarne jo bomo vsekakor zamenjali z novo. Stikališče je sicer med vsakim rednim remontom nuklearke ravno tako predmet vzdrževanja ter obnove in tako je bilo tudi lani," nam je zatrdila Marija Skubic Buhin iz Elesa.