EU odobrila nove sankcije proti Gadafijevemu režimu

Zunanji ministri EU so danes potrdili nove sankcije proti libijskemu režimu Moamerja Gadafija, in sicer so prepoved potovanja na ozemlje unije in zamrznitev premoženja razširili na enajst oseb ter zamrznitev premoženja na devet podjetij oziroma institucij, so sporočili v Svetu EU.

Ministri sicer danes še niso uvedli sankcij proti libijski nacionalni naftni družbi, temveč naj bi premoženje tej družbi, povezani z Gadafijem, zamrznili pozneje ta teden, v skladu z resolucijo VS ZN 1973.

Neenotni

Luksemburški zunanji minister Jean Asselborn je danes ob prihodu na zasedanje zunanjih ministrov EU v Bruslju menil, da bi Luksemburg in še mnoge druge države lahko sodelovale v vojaški akciji proti režimu Moamerja Gadafija samo v okviru Nata.

Dejal je tudi, da bi bil "zelo slab signal", če bi se koalicija Zahoda znašla v težavah in bi moral Nato pozneje prevzeti glavno vlogo. Asselborn poudarja, da je treba čim prej jasno opredeliti, kdo počne kaj, in opozarja, da "ta igra med koalicijo in Natom spodkopava celotno mednarodno skupnost".

Italijanski zunanji minister Franco Frattini pa je poudaril, da vojaško posredovanje proti Gadafiju ne bi smelo biti "vojna" proti Libiji. Poudaril je, da je treba ukrepati strogo v skladu z resolucijo VS ZN in da je treba preveriti, ali je dosedanje posredovanje v skladu s to resolucijo.

Veleposlaniki Nata se v nedeljo niso uspeli dogovoriti, ali bi odobrili načrte, da bi Nato sodeloval pri uveljavljanju prepovedi zračnega prometa nad Libijo. Pogovore nadaljujejo danes.

Francija, ki je poleg ZDA in Velike Britanije vodilna v vojaškem posredovanju v Libiji, ne želi, da bi Nato prevzel vodilno vlogo v vojaškem posredovanju v Libiji, ker se boji negativnega odziva arabskega sveta.

Nemčija je danes potrdila, da s svojimi enotami ne bo sodelovala v vojaški operaciji v Libiji. Vodja nemške diplomacije Guido Westerwelle je ob tem dejal, da so nemški razlogi za to dobri in da so njihove skrbi utemeljene, saj je Arabska liga že kritizirala posredovanje.

Finski zunanji minister Alexander Stubb je menil, da je interpretacija kritik Arabske lige pretirana. "Ne delajmo iz muhe slona," je dejal.

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton pa je dejala, da je bil generalni sekretar Arabske lige Amr Mussa napačno citiran, in spomnila, da je tudi on sodeloval na vrhu v Parizu, ki se je odločil za začetek letalskih napadov.

Zunanji ministri naj bi danes razširili sankcije proti Gadafijevemu režimu in libijskim podjetjem, povezanim z Gadafijem, in sicer naj bi se odločili tudi za sankcije proti libijski nacionalni naftni družbi.

Poleg tega ministri razpravljajo o možnosti vojaške misije v podporo humanitarnim prizadevanjem ali morda celo v podporo uveljavljanju embarga na orožje, vzpostavljenega proti Libiji.