Kot poročajo tuje tiskovne agencije, je glasovanje VS ZN o novi resoluciji napovedano za 23. uro po srednjeevropskem času. Z resolucijo naj bi uvedli prepoved preletov nad Libijo in pooblastili države članice ZN, da sprejmejo "vse potrebne ukrepe" za zaščito civilistov. A pogajanja o končni verziji resolucije še vedno potekajo, opozarjajo diplomati.

A režim libijskega voditelja Moamerja Gadafija na drugi strani opozarja, da ne bodo stali križem rok, če bo prišlo do morebitnega vojaškega posredovanja v Libiji. "Vsakršna vojaška operacija proti Libiji bo izpostavila nevarnosti ves zračni in morski promet v Sredozemlju," je za Jano dejal predstavnik obrambnega ministrstva v Tripoliju.

"In vsak civilen ali vojaški promet bo bil tarča libijske protiofenzive. Sredozemlje bo izpostavljeno usodni nevarnosti, ne le na kratek, ampak tudi na dolgi rok," je še opozoril, kot povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Libijska vojska, ki je zvesta Gadafiju, je sicer danes po pozivih mednarodnih organizacij in posameznih držav napovedala, da bo v nedeljo ustavila vse vojaške operacije in tako upornikom po lastnih navedbah dala priložnost, da položijo orožje in se predajo. Libijsko ministrstvo za obrambo je ob tem še sporočilo, da bodo uporniki v primeru predaje pomiloščeni, še poroča AFP.

Clintonova: ZN morajo avtorizirati več posredovanja v Libiji

Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je ob obisku v Tuniziji ocenila, da bi morala resolucija, o kateri že več dni razpravlja Varnostni svet ZN, dovoliti več posredovanja mednarodne skupnosti v Libiji, "vključno z območjem prepovedi preletov".

Clintonova je obenem ocenila, da bi uvedba prepovedi preletov nad Libijo terjala tudi bombardiranje tarč v sami državi, da bi se zmanjšala grožnja, ki jo predstavljajo sile libijskega voditelja Moamerja Gadafija. "Območje prepovedi preletov terja določene akcije za zaščito letal in pilotov, vključno z obstreljevanjem tarč, kot so libijski obrambni sistemi," je pojasnila.

Kot piše ameriška tiskovna agencija AP, so njene besede jasno ponazorile tveganja morebitnega vojaškega posredovanja v Libiji, medtem ko v VS ZN potekajo intenzivna pogajanja glede nadaljnjih ukrepov v zvezi z Libijo. Clintonova je sicer dejala, da trenutne razprave potekajo v smeri širše avtorizacije, tako da bi lahko države uveljavile katerekoli ukrepe ZN, in ne v smeri specifičnih akcij. O vojaškem posredovanju na kopnem pa zaenkrat ni govora, je zatrdila.

Libijska vojska bo prekinila vojaške operacije in upornikom dala "priložnost za predajo"

Po pozivih mednarodnih organizacij in posameznih držav je libijska vojska danes napovedala, da bo v nedeljo ustavila vse vojaške operacije in tako upornikom po lastnih navedbah dala priložnost, da položijo orožje in se predajo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Libijsko ministrstvo za obrambo je ob tem še sporočilo, da bodo uporniki v primeru predaje pomiloščeni, še poroča AFP.

Libijske oblasti je k zaustavitvi napadov na civilno prebivalstvo danes pozval tudi generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen. Rasmussen, ki je na obisku v Varšavi ob 12. obletnici vstopa Poljske v zvezo Nato, je še dejal, da je ves svet zaskrbljen zaradi dogajanja v Libiji. Za napade libijskih oblasti na civiliste pa je dejal, da bi lahko bili zločini proti človečnosti.

To bi lahko bili zločini proti človečnosti

"Nezaslišano je videti, da libijski režim sistematično napada lastne civiliste. Ta dejanja bi lahko bila zločini proti človečnosti," je dejal generalni sekretar Nata. Poudaril je še, da Nato trenutno ne načrtuje vojaškega posredovanja v Libiji, da pa zavezništvo pripravlja načrte, ki bi omogočili izvedbo učinkovite operacije, če bi za to obstajali potreba in "jasno utemeljena pravna podlaga". Kot pogoja za posredovanje je izpostavil mandat Varnostnega sveta Združenih narodov in močno regionalno podporo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Libijski uporniki na Twitterju: Samomorilski napadalec se je z letalom pognal v Gadafijevo oporišče

Medtem je libijski voditelj Moamer Gadafi v pogovoru za rusko televizijsko postajo Russia Today izjavil, da Zahodu ne zaupa več. Pojasnil je, da se mora Zahod, če si želi obnovitve prijateljskih odnosov z Libijo, opravičiti in umakniti sankcije, vključno s 26. februarja sprejeto resolucijo VS ZN, ki uvaja embargo na orožje in sankcije proti Gadafijevemu režimu.

Gadafi: "V Libiji ni protestov, umrlo je le med 150 in 200 ljudi"

Gadafi je še poudaril, da bo odslej Libija dajala prednost sodelovanju z Rusijo, Kitajsko in Indijo. Zatrdil je še, da je svet mnenje o položaju v Libiji ustvaril na podlagi poročil "lažnivih tiskovnih agencij". Po njegovem mnenju v Libiji ni protestov, umrlo pa je le med 150 in 200 ljudi.

Zahod na drugi strani razmišlja o tem, kako zaustaviti Gadafijeve sile. Večina držav od VS ZN pričakuje odločitev o vzpostavitvi območja prepovedi preletov nad Libijo, ZDA pa pozivajo k odločnejšim ukrepom.

Poveljnik ameriških letalskih sil, general Norton Schwartz pa je ameriškim senatorjem dejal, da prepoved preletov ne bi bila dovolj za zaustavitev Gadafijevega letalstva, za izvedbo potrebnih ukrepov pa bi potrebovali najmanj teden dni. Pentagon bi za tovrstno akcijo poleg letal, ki se nahajajo na bazah v Evropi in v ZDA lahko potreboval tudi nekatera letala ameriške vojske, ki so trenutno v Afganistanu in Iraku, na primer izvidniška letala, ki se veliko uporabljajo v protiterorističnih operacijah v Afganistanu in na Bližnjem vzhodu.

Gadafijeve sile so obkolile Bengazi, poslednjo trdnjavo libijskih upornikov

Sile libijskega voditelja Moamerja Gadafija so danes obkolile mesto Bengazi na severovzhodu države, ki velja za trdnjavo libijskih upornikov. Po poročanju ameriške tiskovne agencije AP Gadafijeve sile tudi bombardirajo bengazijsko letališče.

Po navedbah očividcev sta letališče Benina danes bombardirali dve letali, podatkov o škodi pa še ni, poroča AP. Nemška tiskovna agencija dpa je pred tem poročala, da so uporniki v Bengaziju sestrelili dve vojaški letali, med njimi enega, ki je bombardiralo pristajalno stezo letališča.

Uporniki prvič s tanki in topništvom

Potem ko so Gadafijeve sile v zadnjih dneh uspele zavzeti več mest, ki so bila pod nadzorom upornikov, potekajo siloviti boji med uporniki in vladnimi silami za Adždabijo, zadnjo obrambno črto upornikov pred Bengazijem. Od torka je bilo po podatkih bolnišničnih virov, na katere se sklicuje AP, ubitih 30 ljudi, najmanj 80 pa jih je bilo ranjenih. Gadafijeve sile naj bi do danes popoldne obkolile Adžabijo s treh strani.

Po navedbah televizije Alibija je pod nadzorom libijskih sil tudi že mesto Zuvajtina okoli 150 kilometrov južno od Bengazija.

Še pred tem je televizija poročala, da imajo Gadafijeve sile tudi nadzor nad Misrato, tretjim največjim libijskim mestom, ki leži okoli 200 kilometrov vzhodno od prestolnice Tripoli. Kot še navaja francoska tiskovna agencija AFP, libijske sile "čistijo" upornike z ulic. Uporniki sicer zatrjujejo, da je nadzor nad Misrato kljub ofenzivi, ki so jo Gadafijeve sile začele v sredo, še vedno v njihovih rokah.

Vladne sile nad Misrato

Po poročanju libijske državne televizije je Gadafi v sredo zvečer napovedal, da bodo njegove sile danes izvedle "odločilen napad" za zavzetje Misrate, tretjega največjega mesta v državi. Mesto leži 150 kilometrov vzhodno od Tripolija, kljub ofenzivi, ki so jo Gadafijeve sile začele v sredo, pa je še vedno v rokah upornikov.

V pogovoru za današnji francoski Le Figaro pa je Gadafi izključil možnost dialoga z uporniki, ki jih je znova označil za agente mednarodne teroristične organizacije Al Kaida. Nacionalni prehodni svet upornikov pa po njegovi oceni nima nobene vrednosti.

Izginili štirje novinarji New York Timesa

Ameriški New York Times je v sredo sporočil, da pogreša štiri svoje novinarje, ki so v Libiji pokrivali spopade. Zadnjič so se oglasili v torek iz okolice Adždabije. Pri časniku upajo, da so živi in da so jih "zgolj" zajele Gadafijeve sile. Gre za izkušene vojne poročevalce, med njimi je tudi Pulitzerjev nagrajenec. Libijske oblasti so pojasnile, da jih skušajo locirati.

"V 48 urah bo vsega konec"