Kot je na današnji novinarski konferenci Policijske uprave (PU) Slovenj Gradec povedal vodja sektorja kriminalistične policije PU Slovenj Gradec Darko Žagar, so policisti v začetku decembra lani zaključili prvo fazo preiskave v zvezi z večjo gospodarsko družbo z območja Koroške, ki je šla v stečaj, konkretnih imen in podatkov pa ni želel podati.

Policisti so po Žagarjevih besedah eno kazensko ovadbo podali zoper odgovorni osebi, in sicer zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic. Pri zbiranju obvestil so ugotovili, da je bila družba oškodovana za nekaj več kot 20 milijonov evrov. Ovadba se nanaša na poslovanje podjetja od leta 2004 do konca leta 2007, gre pa za kazniva dejanja v zvezi s podpisovanjem posojilnih pogodb z gospodarsko družbo v tujini, je dejal Žagar.

Iz podatkov, ki jih je posredovala policija, je razbrati, da gre verjetno za posel, ki se nanaša na Preventov propadli projekt laserskih kartic, domnevno pa je ena od ovadenih oseb nekdanji dolgoletni predsednik uprave Prevent Globala Jože Kozmus.

Policisti so po Žagarjevih besedah podali še eno kazensko ovadbo zoper odgovorno osebo podjetja s Koroške, ki je šlo v stečaj, in odgovorno osebo podjetja z območja Ljubljane. V tem primeru je po ugotovitvah policistov šlo za oškodovanje podjetja v višini nekaj več kot devet milijonov evrov. Ovadba se nanaša na obdobje od leta 1999 do konca leta 2007, gre pa za izvajanje pogodbe za nakup in vzdrževanje računalniške in druge opreme v podjetju, je povedal Žagar.

Glede na podatke policije se druga ovadba verjetno nanaša na poslovno sodelovanje med Prevent Globalom in ljubljanskim računalniškim podjetjem KCI, ki je v lasti Kozmusovega sina Matjaža Kozmusa. Podjetje je namreč v omenjenem obdobju skrbelo za informacijski sistem Prevent Globala. Kazensko ovadbo v zvezi s tem je marca lani takratna uprava Prevent Globala na čelu z Renatom Krajncem zaradi suma zlorabe položaja in pravic vložila proti Jožetu Kozmusu in njegovemu sinu Matjažu. Oba sta takrat za medije znane navedbe iz ovadbe zanikala.

Koroški policisti so ovadbe podali na Okrožno državno tožilstvo v Slovenj Gradcu, še naprej pa v zvezi z isto koroško družbo zbirajo obvestila v zvezi z drugimi sumi storitve kaznivih dejanj, je povedal Žagar. Vodja tožilstva Jelka Štumberger-Mlakar pa je na vprašanja v zvezi z ovadbami v primeru Preventa za STA navedla le, da lahko glede na fazo postopka sporoči, da so v zvezi z družbo Prevent bile podane kazenske ovadbe. Te so v fazi proučitve in zbiranja dokaznega gradiva s procesnimi opravili.

Tudi na račun teh podanih kazenskih ovadb je lani po ugotovitvah policistov bistveno porasla ugotovljena škoda, povezana z gospodarskim kriminalom na Koroškem. V letu 2009 je bila s kaznivimi dejanji gospodarskega kriminala povzročena materialna škoda v višini devet milijonov evrov, lani pa v višini 24 milijonov evrov. Če k temu prištejemo še kazniva dejanja, preiskana za nazaj, se številka povzpne na okoli 35 milijonov evrov, je na današnji novinarski konferenci PU Slovenj Gradec, ki je bila namenjena pregledu dela policistov v lanskem letu, dejal direktor PU Slovenj Gradec Jurij Ferme.