Operater jedrske elektrarne Fukušima, ki je bila poškodovana v petkovem potresu, pred tem ni izključil možnosti, da je tudi v reaktorju številka dve prišlo do taljenja sredice.

Črpalka, ki zagotavlja, da gorivne palice prekriva voda, ne deluje, zato se je gladina vode v reaktorju znižala in po zadnjih podatkih oblasti palice niso prekrite. Če pa palice niso prekrite, grozi pregrevanje reaktorja, kar lahko privede od taljenja sredice ter uhajanja radioaktivnih snovi.

Tokio je sicer zatem uradno zaprosil IAEA, naj na Japonsko napoti ekipo svojih strokovnjakov, ki bi državi pomagali ob jedrski krizi po potresu. Agencija sedaj to prošnjo že preučuje.

Evropska unija je medtem IAEA pozvala, naj prihodnji teden skliče izredno zasedanje o japonski jedrski nesreči. Predlog je na generalnega direktorja IAEA Jukija Amana naslovil evropski komisar za energijo Günther Oettinger. Na srečanju naj bi pripravili tudi "usklajen odgovor in začeli oceno o morebitnem vplivu na jedrsko varnost", so sporočili iz Oettingerjevega urada.

V torek bo v Bruslju sicer potekal sestanek ministrov EU, pristojnih za energijo, in ekspertov za jedrsko varnost, ki bodo razpravljali o posledicah katastrofalnega potresa in cunamija na Japonskem v jedrskih elektrarnah ter o možnem ukrepanju EU. V Evropi je sicer okoli 150 jedrskih reaktorjev v okoli 70 jedrskih elektrarnah, od katerih so nekateri tudi na potresnih območjih, poroča AFP.

Generalni direktor IAEA Jukija Amano je sicer danes na novinarski konferenci na Dunaju dejal, da ni verjetnosti, da bi kriza v omenjeni japonski jedrski elektrarni dobila take razsežnosti kot tista v Černobilu pred 25 leti. Med drugim ni šlo za človeško napako, kot v primeru Černobila leta 1986, ob potresu pa so se reaktorji v Fukušimi tudi avtomatično ustavili, tako "da ni verižne reakcije".

Radioaktivni izpusti bodo izhajali še tedne ali pa mesece

Radioaktivni izpusti bodo iz poškodovanih nukleark lahko izhajali še tedne ali pa morda mesece, napovedujejo ameriški in japonski strokovnjaki za jedrsko energijo, povzema jih New York Times. Nujno ohlajanje poškodovanih reaktorjev z morsko vodo je namreč vzrok za radioaktivno izparevanje.

Vodja odseka za reaktorsko fiziko na IJS Leon Cizelj: Japonske kolege je treba pohvaliti

Direktor Uprave RS za jedrsko varnost: Radiokativni oblak bi do Slovenije potoval dva tedna, do takrat pa ne bi več vplival na zdravje ljudi

Strokovnjaki trdijo, da je eksplozija danes zjutraj uničila vrh drugega reaktorja, sredice ni poškodovala, je pa izzvala še večjo stopnjo sevanja. Japonske oblasti zaenkrat predvidevajo, da je prišlo do delnega topljenja sredice, meritve sevanja izven nuklearke (čeprav je dvakrat višje od normalnega) pa smatrajo za v mejah normale.

Japonci prirejajo novice, da ne bi med državljani nastala panika?

Po drugi strani pa je Pentagon objavil, da so njegovi helikopterji leteli kakšnih 100 kilometrov od kraja jedrske nesreče, ter da so kontaminirani. Čeprav še vedno analizirajo delce radioaktivnega prahu, ki so ga zbrali marinci, pa Američani predvidevajo, da se radioaktivni oblak širi.

Del svetovnih medijev prav tako poroča, da so mnogi zelo previdni pri deljenju informacij o širjenju sevanja Japoncem, saj bi jim to lahko oživilo spomine na strahote, ki so se dogajale v Hirošimi in Nagasakiju. Vse to, pišejo v časniku New York Times, vpliva na psihično stanje japonskega naroda.

Eksplozija v tretjem, težave tudi v drugem reaktorju nuklearke Fukušima

Danes ob 11. uri po lokalnem času so zabeležili eksplozijo v tretjem reaktorju nuklearke Fukušima. Ranjenih naj bi bilo šest oseb. Eksplodiral naj bi zunanji betonski pokrov reaktorja.

Oblasti so pozvale vse, ki se nahajajo v bližini nuklearke, naj se nemudoma umaknejo izven 20 kilometrskega območja okrog nuklearke. Kot je  davi še sporočil Boštjan Bertalanič, ki živi in študira v Tokiu, strokovnjaki ocenjujejo, da gre za podobno eksplozijo kot v primeru prvega reaktorja pred dvema dnevoma. Mediji pozivajo ljudi, naj ostanejo mirni in sledijo navodilom oblasti.

V Tokio je bilo današnje jutro v znamenju prometne zmede, ki so jo povzročile napovedi izklopov električne energije. Na železniških postajah na obrobju Tokia so nastale kolone vozil. V skladu z uradnimi obvestili bi moral danes ob 7. uri začeti veljat nov režim oskrbe z elektriko v Tokiu in okoliških prefekturah, ki jih je prizadel potres. Območja so razdelili v pet območij, kjer bodo elektriko izklapljali ciklično po tri ure v vsakem območju. Podjetje Tepco je zjutraj nenadoma prestavilo začetek izklapljanja in s tem povzročilo dodatne nejasnosti glede prihodnjih načrtov oskrbe z elektriko.

Ponekod so se ljudje odpravili v službe že pred šesto uro zjutraj, vendar zaradi zastojev v železniškem prometu ne morejo do delovnih mest. Veliko ljudi se je odpravilo v službe s kolesi. Nekatera podjetja so začela obveščati svoje uslužbence, naj v službo pridejo kasneje. Tam kjer vlaki ne vozijo, ljudje v vrstah čakajo na avtobuse in taksije. Zaradi načrtovanih izklopov elektrike glavnina železniških prog napoveduje prekinitev in zmanjšanje prometa med 13. in 19. uro. Železniške povezave so ožilje prestolnice in še tako majhen zastoj običajno poruši pretok prometa na sistemski ravni. Mnogi se sprašujejo, kakšne bodo razmere zvečer, ko se bodo ljudje vračali domov.

Radioaktivni oblak z Japonske v dveh tednih v Evropi

Na območju poškodovane japonske jedrske elektrarne Fukušima, iz katere po sobotni eksploziji uhajajo radioaktivne snovi, piha močan jugovzhodni veter, ki radioaktivni oblak nese proti Tihemu oceanu. Švedske oblasti za jedrsko varnost pričakujejo, da bo radioaktivni oblak Švedsko dosegel v približno dveh tednih.

Radioaktivne snovi naj bi v Evropo "pripotovale" preko Severne Amerike, v Evropi pa je pričakovati le nizko koncentracijo škodljivih snovi in s tem le neznatne učinke na okolje, ugotovitve švedskih strokovnjakov povzema avstrijska tiskovna agencija APA. Tudi v ZDA zaradi snovi iz japonske jedrske elektrarne ni pričakovati večjega škodljivega sevanja.

V jedrski elektrarni Fukušima na severovzhodu Japonske so se težave začele po petkovem uničujočem potresu, ki je prizadel območje. V soboto je tako zaradi pregrevanja odjeknila eksplozija na prvem reaktorju nuklearke, danes pa poročajo o eksploziji še na tretjem reaktorju. Težave s hladilnim sistemom so se pojavile tudi na reaktorju številka dve.

Dva dni po cunamiju na Japonskem so v morju 15 kilometrov od obale našli živega 60-letnika

Pomanjkljivo obveščanje japonskih oblasti v ostalih jezikih

V japonski prestolnici imajo težave tudi tujci. Pojavlja se nezadovoljstvo glede pomanjkljivega obveščanja japonskih oblasti v ostalih jezikih. Tisti, ki japonskega jezika ne govorijo, imajo težave z razumevanjem japonskih uradnih obvestil in ostalih sporočil. Pogosto so glavni vir informacij tuji mediji ali kar govorice na ulici. Nekateri na primer ne razumejo razporeda izklopov elektrike in po socialnih omrežjih pozivajo veleposlaništva, da take podatke objavijo na svojih spletnih straneh. Na delegaciji EU v Tokiu so ob tem dejali, da glede tega nimajo posebnih načrtov za obveščanje, ker so za to pristojna diplomatska predstavništva. Pravijo, da so podatki na voljo na spletnih straneh diplomatskih predstavništev ZDA, Francije, Velike Britanije in Nemčije. Mreža hrvaških državljanov v Tokiu je po elektronski pošti razposlala seznam spletnih povezav, kjer so te informacije na voljo, vendar so podatki v glavnem v japonskem jeziku.

V japonskem dnevnem časopisju pa danes v oči bodejo naslovi, da je mogoče v naslednjih treh dneh pričakovati dodaten potres magnitude 7 stopnje. Poročila s prizadetih območij so osupljiva. V malem pristaniškem mestecu Minami Sanriku so našli 1000 trupel. V tamkajšnji lokalni bolnici je odplavilo dve tretjine bolnikov. Mediji poročajo tudi, da je popotresni val ponekod segal preko 20 metrov visoko. Mnogi se tudi že bojijo ogromne gospodarske škode, na kar kaže tudi padec delniškega indeksa Nikkei, ki je danes izgubil 4,5 odstotne vrednosti. Topix pa je izgubil 6 odstotkov.

Težave v jedrskih elektrarnah zasenčile žalovanje Japoncev