King je v pogovoru za desničarski dnevnik Daily Telegraph celo dejal, da se britanske banke osredotočajo na "kratkoročne dobičke", s čimer škodijo interesom svojih strank. Po njegovem je "vse preveč ljudi v finančnem sektorju mislilo, da je povsem sprejemljivo, da služijo denar na račun preverljivih in nič slabega slutečih strank".

Kritiziral je tudi vztrajanje bankirjev pri izplačevanju nagrad. Kingove ocene so toliko bolj pomembne, ker bo angleška centralna banka prevzela regulacijo bančnega sistema.

Neznosnost koncepta prevelikih za propad

Pred samo nekaj tedni je britanski finančni minister George Osborne izsilil projekt Merlin, s katerim so se banke obvezale, da bodo posojale več denarja srednje velikim in majhnim podjetjem, ki jim obupno primanjkuje gotovine, in omejile nagrade, vlada pa, da se ne bo vtikala v plače bankirjev in da ne bo dodatno obdavčevala njihovih dobičkov. "Zakaj si banke izplačujejo nagrade? V bistvu zato, ker živijo v svetu, v katerem so prevelike, da bi propadle, oziroma ker pričakujejo, da jih bo država rešila, če jim bo šlo slabo," je dejal King in dodal, da država še ni rešila "problema prevelikih, ki ne smejo propasti".

Sam meni, da je natančneje, če rečemo "preveč pomembni, da bi propadli", in dodaja, da tržno gospodarstvo ne bi smelo dovoliti koncepta, po katerem je nekdo preveč pomemben, da bi propadel. Vsi drugi v Britaniji - z izjemo bank - so se v zadnjih treh desetletjih odvadili pričakovanja, da jih bo iz težav rešila vlada.

Bankirjem ni mar za delovno silo in stranke

King, ki je nekdanji profesor ekonomije na univerzah Cambridge, Harvard in LSE, je v pogovoru za Daily Telegraph dejal, da "pripisujemo preveliko težo pomenu in vrednosti prevzemov" in da je "v lovu na kratkoročne dobičke nesmiselno uničevati ugledna podjetja". Nizu do zdaj neostrejše kritike velikih britanskih bank, katerih ošabni šefi se vedejo, kot bi bili gospodarji sveta, je dodal tudi primerjavo s pravim gospodarstvom. King, ki mu nekateri očitajo, da postaja preveč "političen", je dejal, da velika večina proizvodnih podjetij skrbi za svojo delovno silo, stranke in svoje proizvode, bankam pa ni mar zanje. Bankam tudi očita, da niso razumele tveganj, v katera so se spuščala. Za dobro mero je ocenil, da Britaniji grozi nova finančna kriza, če ne bo reformirala bančnega sistema. To imajo mnogi za začetek konca velikih bank v Britaniji oziroma napoved razbitja velikih bančnih sistemov.

poslovni@dnevnik.si