Ustavni sodniki so neuradno sklenili, da bodo izvedbo referenduma o pokojninski reformi dovolili, o čemer poroča tudi Pop TV.

Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je na novinarski konferenci po seji vlade dejal, da jih v primeru, če bo referendum prepovedan, čaka intenzivno delo, vsa potrebna opravila, da bi lahko zakon uveljavili s 1. julijem letos. "Verjamem, da to lahko uspešno uredimo," je dejal. "Če pa referendum bo, nas čaka še ena intenzivna kampanja, da prepričamo ljudi, da podprejo zakon," je dejal.

Po mnenju državnega zbora, ki je zahtevo za ustavno presojo na ustavno sodišče posredoval 12. januarja, zaradi neuveljavitve novega pokojninskega zakona že prihaja do neustavnega stanja. V prihodnje pa bo v primeru njegove neuveljavitve še slabše, saj brez pokojninske reforme država ne bo zmogla izpolnjevati svojih obveznosti kot socialna država, meni.

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, ki je vložila pobudo za začetek postopka za razpis referenduma sredi decembra lani, pa ocenjuje, da zgolj domneva o ogroženem izvajanju socialne funkcije države še ne pomeni, da obstajajo razlogi za omejitev referenduma.

Pahor bo spoštoval odločitev

Premier Borut Pahor danes ni želel ugibati o odločitvi ustavnega sodišča glede referenduma o pokojninski reformi, a je zatrdil, da bo odločitev spoštoval. V zvezi s kritičnih stališčem nekaterih poslancev Zares o vladnih prioritetah se je Pahor že pogovoril s predsednikom stranke Gregorjem Golobičem, zato v prihodnje ne pričakuje težav.

Predsednik vlade Pahor je na novinarski konferenci po seji vlade poudaril, da bo Slovenija v primeru, da bo ustavno sodišče referendum dovolilo, unikatna država, saj bodo se bo o fiskalnem vprašanju odločalo na voliščih. Kljub temu pa se bodo v tem primeru soočili z nasprotniki reforme in poskušali referendum dobiti.

Zatrdil je, da je reforma pravična, in opozoril, da bi bilo korenitejšo reformo v prihodnje še težje sprejeti. Tisti, ki ji nasprotujejo, morajo zato povedati, kakšna je alternativa. Ponovno je pozval, da predmet morebitnega referenduma ne bi postalo odločanje o podpori vladi.

Preberite si še: Vlada bi uvedla kvorum, predlagali pa bi jih lahko samo volivci.