Kot piše brezplačnik Žurnal24, je lani pokojnino prejemalo 14.106 ljudi oziroma 2,6 odstotka več kot leta 2009. Na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) ugotavljajo, da gre za največjo porast v zadnjem desetletju. Kot še nikoli doslej se je povečalo število starostnih upokojencev, zraslo je tudi število vdovskih upokojencev. Zmanjšalo pa se je število invalidskih in družinskih upokojencev.

Če so moški še pred desetimi leti starostno pokojnino prejemali v povprečju 14 let in devet mesecev, tako Žurnal24, so jo lani prejemali že 16 let in osem mesecev. Pri ženskah pa se je doba prejemanja v omenjenem obdobju zvišala s 17 let in enega meseca na 21 let in osem mesecev.

Naraščanje števila upokojencev pa je povzročilo najbolj neugodno razmerje med zaposlenimi in upokojenci doslej. Lani je za enega upokojenca delalo le še 1,6 delavca, pred desetimi leti pa 1,8 delavca.

Predstavnice nežnejšega spola so se lani starostno upokojevale v povprečju pri 58 letih in petih mesecih, kar je štiri mesece pozneje kot leta 2009. Moški pa so šli v pokoj, ko so dopolnili 61 let in deset mesecev – upokojili so se dva meseca mlajši kot leto pred tem.

Pri ženskah je bila lani je povprečna pokojninska doba novih starostnih in invalidskih upokojencev 35,5 leta, pri moških pa 38 let. V primerjavi z letom 2009 se je torej pri obeh spolih skrajšala za dva meseca.

Kar 1.385 zaposlenih, ki so se lani upokojili, je z upokojitvijo odlašalo in so delali še po tem, ko so že izpolnili pogoje za upokojitev. To je malenkost več kot leta 2009, tako Žurnal24, a več kot trikrat toliko kot denimo pred sedmimi leti. Dve tretjini med njimi je bilo moških.

Lani se je za predčasno upokojitev odločilo le 787 moških, vendar je številka skoraj še enkrat višja kot leto pred tem.

V primerjavi z letom prej so lani pokojnine v povprečju zrasle za šest evrov, medtem ko so se neto plače povprečno zvišale za 36 evrov. Upokojenci so lani v povprečju prejemali 625 evrov pokojnine, delavci pa 966 evrov neto plače.

Starostno pokojnino je uživalo dobrih 34 tisoč več žensk kot moških, invalidsko pa ravno obratno – 60 odstotkov prejemnikov je bilo moških, razkrivajo v brezplačniku.