S temi besedami je predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti prof. dr. Jože Trontelj v poročilu za redno februarsko skupščino akademike seznanil, da bo predlog izjave "za zdaj" ostal v arhivu SAZU. S tem je vsaj začasno poražena ideja - pred dvema letoma jo je dal predsednik države Danilo Türk - da bi ideološke in politične delitve glede razumevanja povojnih pobojev presegli s pomočjo najvišje znanstvene in umetnostne ustanove v državi.

Po nekaterih neuradnih informacijah so se v omenjeni komisiji za človekove pravice o zamrznitvi izjave soglasno odločili potem, ko se je izkazalo, da predlaganega besedila ne podpira dovolj velika večina akademikov. Komisijo za človekove pravice je vodila dr. Alenka Šelih, v njej pa so poleg profesorja Trontlja sodelovali še dr. Marijan Pavčnik, Janez Bernik, dr. Tine Hribar, dr. Jože Pirjevec in Drago Jančar.

Na SAZU o predlagani izjavi, ki je po besedah upravnega direktorja SAZU Zorana Mezga le začasno zamrznjena, in okoliščinah njenega nastajanja niso želeli govoriti. Prav tako nam niso bili pripravljeni posredovati izjave ali že pripravljenega poročila o stališčih akademikov. Dovoljenje za to bi lahko dal le predsednik, ki se z Amerike vrne šele prihodnji teden, so nam pojasnili. Tudi obljubljenih podatkov o tem, koliko akademikov - od 99 - je sodelovalo pri nastajanju izjave, nismo dobili.

O izjavi smo se pogovarjali tudi z nekaterimi člani komisije, ki pa je prav tako niso bili pripravljeni javno komentirati. Iz tistega, kar so nam povedali, smo lahko izluščili le, da ni bilo nikogar, ki ne bi menil, da je povojne poboje treba obsoditi, in da je nedvoumno šlo za kazniva dejanja. Do razhajanj pa naj bi prišlo pri interpretaciji dogajanj oziroma njihovi umestitvi v zgodovinski kontekst. Del akademikov naj bi poudarjal nujnost obravnavanja povojnih pobojev v kontekstu vojne, spet drugi naj bi jih videli kot izolirano kršitev temeljnih človekovih pravic. Razlike naj bi zadevale tudi odnos do OF in NOB. Eden od naših sogovornikov je poudaril, da je bila večina članov SAZU za to, da se izjava z nekaterimi popravki objavi, le manjši del pa da je temu nasprotoval.