Eno dopolnilo stranke Zares daje večja pooblastila OZS, da bo v sklopu zakonskih možnosti sama odločila, kako bo po zgledu denimo zakona o Triglavskem narodnem parku obveščala inšpekcijske organe o kršitvah zakonodaje, je povedal Rožej. Dve dopolnili se nanašata na časovno bančništvo. Prvo dopolnilo časovno bančništvo opredeljuje kot izjemo, ki je navedena poleg sezonskega spravila pridelkov, drugo pa določa, da ministrstvo v pol leta po sprejetju zakona pripravi pravilnik, v katerem natančno določi pogoje časovnega bančništva. "Zdajšnja praksa je namreč takšna, da nekatere dejavnosti znotraj časovne banke opravijo tudi pravne osebe, kar pa bi bilo v velikem razkoraku z namenom tega zakona," pravi Rožej.

Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je z dopolnili predlog zakona spremenil v delu, ki opredeljuje sosedsko pomoč. In sicer to določa kot "opravljanje dela med sosedi, kadar med njimi obstaja določena bližina v smislu prebivanja, če med njimi ni sklenjene pogodbe in je delo opravljeno brez plačila, ter če ga ne opravlja pravna oseba ali podjetnik, ki opravlja dejavnost, ki je neposredno vezana na opravljeno delo, kakor tudi druge oblike sosedske pomoči, določene v drugih zakonih".

Prvotni predlog novele je vseboval še določilo, da se za sosedsko pomoč ne šteje opravljanje dela, vezano na dejavnost pravne osebe ali samozaposlene osebe, ter opravljanje dela na nepremičninah in premičninah fizične ali pravne osebe, ki te uporablja za opravljanje dejavnosti. Sosedska pomoč je bila z dopolnili vrnjena v obliko, kakršno je zakonodaja poznala doslej in ostaja zelo širok krog upravičencev do sosedske in družinske pomoči, je dejal Rožej. Tako meni, da na tem področju ne bi smelo biti problemov pri usklajevanju in da je tudi pomirjena "huda kri, ki je ob tem nastala". Koalicija mora tako po njegovih besedah do srede, ko bo zakon obravnaval DZ, uskladiti zlasti časovno bančništvo.

Svetlik: Omejitve sosedske pomoči skladno s prvotnim predlogom

Toda odziv ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika kaže nekoliko drugače. Kot je povedal za STA, bo ministrstvo predlagalo, da bi omejitve sosedske pomoči v zakonu spet določili tako, kot je predvideval prvotni predlog. Odločitev na pristojnem parlamentarnem odboru je bila namreč po Svetlikovih ocenah sprejeta prehitro in "ni bilo dovolj pozornosti, kaj je glasovanje o tem pomenilo". Kljub temu minister upa, da bo vlada s poslanskimi skupinami zakon uspela uskladiti in ga bodo poslanci tudi sprejeli.

Predlog za časovno bančništvo pa je po njegovih besedah na eni strani močno zastopan predlog, na drugi strani pa so precejšnje "rezerve" za vključitev te izjeme, "ker gre za neko obliko naturalne menjave dela oz. dela brez računov in bi to lahko pomenilo konkurenco rednemu zaposlovanju". Rožej medtem ocenjuje, da je praksa časovnega bančništva sicer nekaj novejšega, vendar večina evropskih držav to prakso pozna in "ni nič narobe, če ob bok tradicionalnim praksam solidarnosti pri kmečkih opravilih dodamo kakšno modernejšo prakso".