Libijska vlada je danes dopoldan v zavzeto mesto popeljala tudi novinarje. A namesto, da bi videli vladno obrambo, so v mestu bili priča pripadnikom opozicije, ki so v centru mesta postavljali barikade in vihrali s svojimi zastavami.

Zavzeto Al Zavijo so sedaj začeli obkrožati podporniki Gadafijevega režima, a BBC poroča, da imajo protestniki center mesta pod nadzorom. V zrak so sicer že izstrelili nekaj nabojev, a to le zato, da opozorijo, da 'protestirajo mirno, a so se v primeru napada podpornikov režima, pripravljeni boriti''.

Tripolis za enkrat ostaja pod nadzorom Gadafija.

Še vedno je nemirno tudi v Bahrajnu in Egiptu, medtem ko se na ulicah Tunisa znova odvijajo množični protesti.

Sin Gadafija: Režim lahko preživi

Eden od sinov Gadafija, ki je veljal na njegovega najverjetnejšega naslednika, Saif al-Islam Gadafi je pred kratkim za CNN povedal, da je prepričan, da lahko režim preživi nemire v državi in ponovno združi Libijo. "Želim si, da bi bila ta ponovna združitev dosežena brez nasilja," je dejal.

Britanski minister za zunanje zadeve, William Hague, je sporočil, da je Velika Britanija odvzela diplomatsko imuniteto Gadafiju in njegovi celotni družini, poroča CNN.

Po svetu pozivi k takojšnjemu odstopu Gadafija

Nemška kanclerka Angela Merkel ter britanski in italijanski zunanji minister, William Hague in Franco Frattini, so libijskega voditelja Moamerja Gadafija danes pozvali, naj čim prej odstopi s položaja. Hague je ob tem še povedal, da je Velika Britanija Gadafiju in njegovi družini ukinila diplomatsko imuniteto.

"Čas je, da Gadafi odstopi," je dejala Merklova in izrazila zadovoljstvo nad sankcijami, ki jih je za Libijo uvedel Varnostni svet Združenih narodov. Dodala je, da je odločitev VS ZN jasen znak za Gadafija in ostale despotske vladarje, da kršenje človekovih pravic ne bo prezrto, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

"Libija počasi pada v državljansko vojno, kjer smo priča okrutnemu streljanju na protestnike. Libijska vlada izvaja vojno nad svojim lastnim ljudstvom, zato je nedvomno čas, da polkovnik Gadafi odide," je po poročanju nemške tiskovne agencija dpa Hague povedal za britansko mrežo BBC.

Hague je še poudaril, da je Velika Britanija razveljavila diplomatsko imuniteto Gadafija in članov njegove družine. Družina Gadafi naj bi v Londonu imela premoženje, vredno več milijonov funtov.

Gadafijev sin Saif al Islam je sicer danes za ameriško televizijsko mrežo ABC zanikal, da naj bi Gadafijeva družina imela v tujini skrite milijarde dolarjev. "Prvič, v tujini nimamo denarja. Smo skromna družina in vsi to vemo. Smejimo se, ko pravijo, da imamo denar v Švici ali kjerkoli drugje. To je šala," je dan potem, ko je VS ZN soglasno sprejel resolucijo o sankcijah proti Libiji, po poročanju AFP dejal Gadafijev sin.

Potem ko je italijanski premier Silvio Berlusconi, ki je bil sicer Gadafijev dolgoletni prijatelj, v soboto dejal, da je Gadafi izgubil nadzor nad državo, je libijskega voditelja k takojšnjemu odstopu danes pozval tudi zunanji minister Frattini. Po poročanju dpa je za televizijo Sky TG-24 povedal, da je razvoj dogodkov v Libiji nepopravljiv.

ZN soglasno proti Gadafiju

Resolucija od libijskega režima zahteva takojšnje prenehanje nasilja in korake proti uresničitvi legitimnih zahtev protestnikov. Državam članicam ZN nalaga sodelovanje pri evakuaciji tujih državljanov iz Libije in predaja obravnavo položaja v Libiji od 15. februarja naprej tožilstvu ICC. Tožilci ICC morajo v dveh mesecih poročati VS ZN o svojih ukrepih, kasneje pa na vsake pol leta.

Vse države članice ZN morajo nemudoma sprejeti ukrepe za preprečitev trgovine z orožjem in vojaško opremo z Libijo, prav tako pa tudi sprejeti ukrepe za preprečitev sodelovanja svojih državljanov z libijskimi oblastmi pri kršitvah človekovih pravic. To se nanaša na poročila o tujih plačancih Gadafija, ki streljajo na Libijce. Prepoved potovanj zadeva 16 ljudi na čelu z Gadafijem, njegovih sedem sinov in hčer Aišo ter vodilne osebe režima. Zamrznitev premoženja v tujini pa šest članov Gadafijeve družine.

Resolucija sicer ne uvaja območja prepovedi vojaških poletov nad Libijo, prav tako pa tudi ne poziva k nobenim oboroženim ukrepom, na primer zveze Nato, za zaščito civilistov. Libija je bila sicer pod sankcijami od leta 1992 zaradi terorističnega napada na potniško letalo družbe PanAm nad škotskim Lockerbijem, ki je bil odgovor na ameriško bombardiranje Libije leta 1986, ki ga je ukazal predsednik Ronald Reagan zaradi libijskega terorističnega napada na diskoteko v Berlinu istega leta.

Sankcijski odbor VS ZN je med letoma 1998 in 1999 vodila Slovenija. Leta 1999 je prišlo do dogovora o začasni ustavitvi sankcij. Dokončno so bile sankcije odpravljene leta 2003, ko se je Libija strinjala, da plača odškodnino sorodnikom 270 žrtev terorističnega napada leta 1988. Leta 2004 so enostranske sankcije odpravile tudi ZDA, ki so v Libiji spet po 35 letih odprle veleposlaništvo. Pred tem je Gadafi plačal 2,7 milijarde dolarjev odškodnine.

Tokrat se je tudi prvič zgodilo, da je VS ZN soglasno sprejel odločitev, da se katera država pojavi pred ICC. Pogajanja o resoluciji so se zavlekla prav zaradi tega, ker sta bili stalni članici VS ZN, Rusija in Kitajska, uvodoma zadržani do tega. Sankcije zadevajo 16 oseb na čelu z Gadafijem. Resolucija predvideva zamrznitev premoženja, prepoved mednarodnih potovanj in trgovine z orožjem.

Pred VS ZN so že v petek zvečer enostransko ukrepale ZDA in uvedle podobne sankcije. Ameriški predsednik Barack Obama je v soboto nekaj ur pred ukrepom VS ZN govoril o Libiji po telefonu z nemško kanclerko Angelo Merkel in Bela hiša je sporočila, da je Gadafija pozval k odstopu. Obama je Merklovi povedal, da je za voditelja čas, da odstopi, ko mu za ohranitev oblasti preostane le še nasilje nad lastnim prebivalstvom, saj je s tem izgubil legitimnost za vladanje.

VS ZN je v soboto o predlogu resolucije, ki so jo v obtok poslale Velika Britanija, Francija, Nemčija in ZDA, razpravljal 12 ur. Pogajanja so se lomila glede napotitve Libije pred ICC, malce zamude pa je bilo tudi zato, ker so želeli Britanci in Francozi iz Libije umakniti svoje državljane, kar jim je v soboto tudi uspelo. ZDA niso članica ICC, vendar so v tem primeru naredile izjemo.

Za preiskavo ICC se je zavzela tudi libijska delegacija v ZN, ki se je že pred dnevi ločila od polkovnika Gadafija. Veleposlanik Libije, sicer stari tovariš Gadafija, Abdurahman Šalgam, ki se je vmes že tudi oklical za novega zunanjega ministra Libije, je osebno pozval VS ZN, naj sprejme ukrepe proti Gadafijevim grozodejstvom. Iz Libije prihajajo poročila, da je bilo v protestih ubitih najmanj 1000 ljudi

Britanski veleposlanik pri ZN Mark Lyall Grant je po glasovanju v VS ZN dejal, da resolucija pošilja mogočen signal odločenosti mednarodne skupnosti, da stoji ob strani Libijcem pri odločanju o lastni prihodnosti. Ameriška veleposlanica Susan Rice pa je dejala, da je to jasno sporočilo režimu, da mora prenehati z ubijanjem.

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon, ki je v preteklih dneh pozival Gadafija, naj preneha z nasiljem in nato pozival VS ZN k sprejetju odločnih ukrepov, je resolucijo pozdravil.

"Resolucija pošilja trdno sporočilo, da se velike kršitve človekovih pravic ne bodo prenašale in bodo odgovorni za hude zločine kaznovani. Upam, da je režim v Libiji sporočilo slišal in ga bo upošteval," je dejal generalni sekretar ZN.

Nekdanji libijski pravosodni minister naj bi sestavil prehodno vlado

Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, naj bi bili v prehodni vladi tudi poveljniki libijske vojske, sicer pa naj bi vlada pripravila "svobodne in poštene volitve v treh mesecih".

Ne glede na sankcije, ki jih je v soboto zvečer sprejel Varnostni svet Združenih narodov, libijski voditelj Moamer Gadafi po poročanju nemške tiskovne agencije dpa še vedno vztraja na oblasti. Njemu lojalne milice naj bi še vedno nadzorovale večino predelov libijske prestolnice Tripoli, je poročala arabska televizija Al Džazira. Prebivalci Tripolija po poročanju francoske tiskovne agencije AFP tako ostajajo večinoma za štirimi stenami doma.

"Strah me je, da bi šla na cesto, saj je nenehno moč slišati streljanje," je za dpa v telefonskem pogovoru dejala neimenovana prebivalka Tripolija.

Vzhod Libije naj bi bil medtem po navedbah opozicije že v rokah protestnikov. V Bengaziju, drugem največjem libijskem mestu, naj bi bile razmere medtem mirne. "Osvobojena Libija je stabilna. To kaže, da ljudje zmorejo vladati deželi," je ocenil predstavnik Al Džazirinega libijskega centra za informiranje Avad al Fejturi.

Samo v Bengaziju naj bi po prvih ocenah v protestih proti Gadafijevemu režimu življenje izgubilo najmanj 750 ljudi. Skupno število mrtvih v libijskih protestih je po besedah namestnika libijskega veleposlanika pri ZN Ibrahima Dabašija sicer preseglo številko tisoč.

Gadafijevi nasprotniki naj bi medtem po poročanju dpa zavzeli že tretje največje libijsko mesto Misurata. Gadafiju zvesti vojaki in policisti so po navedbah očividcev zapustili Misurato, ki leži 200 kilometrov vzhodno od Tripolija in velja za libijsko gospodarsko središče.

Na sankcije VS ZN proti Gadafiju se je medtem odzvala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton. "Pozdravljam sprejem resolucije VS ZN v povezavi z dogajanjem v Libiji," je po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug dejala Ashtonova. Ob tem je napovedala, da naj bi Bruselj formalno odločitev o zamrzniti premoženja Gadafijeve družine sprejel čim prej. Dodala je, da je v nenehnem stiku z ZN in ZDA glede dogovora o nadaljnjih korakih proti Gadafijevemu režimu.

Na dogajanje v Libiji se je danes odzvala tudi uradna Moskva. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je v telefonskem pogovoru z libijskim zunanjim ministrom Muso Kuso dejal, da Moskva obsoja "nesprejemljivo libijsko uporabo sile proti civilistom", je po poročanju AFP sporočilo rusko zunanje ministrstvo.

Na Dunaju pa je avstrijski kancler Werner Faymann nedavno za avstrijski časnik Österreich med drugim dejal, da Avstrija razmišlja, da bi zamrznila Gadafijev bančni račun. Podprl je tudi zamrznitev Gadafijevih nepremičnim po svetu.

Na Dunaju ima družina Gadafi vilo, v kateri je v času študija živel eden od Gadafijevih sinov. Avstrijska televizija in časnik Kurier sta sicer objavila, da naj bi Gadafijeva hčerka Aiša in Gadafijeva soproga Safija dalj časa bivali v nekem dunajskem hotelu, a je to avstrijska policija zanikala.