Ameriška tiskovna agencija AP iz Libije danes poroča, da so razmere vse bolj napete, saj naj bi Gadafijev režim oboroževal civiliste, ki vzpostavljajo kontrolne točke in patruljirajo po prestolnici Tripoli. Tripoli je za razliko od večine drugih libijskih mest še vedno trdno v rokah Gadafija. Ulice prestolnice so te dni opuščene, saj se prebivalci bojijo nasilja pripadnikov vladnih sil ali milic.

Na demonstrante, ki so se nahajali na glavnem mestu Tripolis, so oborožene sile včeraj zvečer po molitvi ponovno spustile rafal strelov, o čemer smo že poročali. Po neuradnih podatkih je pet ljudi umrlo tudi v okolici Jenzurja, ki je še posebej močno zastražen. Gadafi se je takoj po streljanju pojavil na Zelenem trgu Tripolisa in pozval vse civiliste, ki ga podpirajo, naj se oborožijo in se pripravijo za boj za ''spoštovanje in nafto''.

Združene moči: Velika Britanija, Francja in Združeni narodi

Varnostni svet ZN danes nadaljuje pogajanja o sankcijah proti libijskemu voditelju Moamerju Gadafiju zaradi nasilnega zatrtja protivladnih protestnikov. Zahodne države predlagajo sankcije, ki bi obsegale embargo na orožje, prepoved potovanj in zamrznitev premoženja Gadafija, njegove družine in najpomembnejših ministrov v njegovi vladi.

Toda po navedbah diplomatov so Kitajska, Rusija, Južnoafriška republika, Indija in nekatere druge države izrazile zaskrbljenost zaradi predloga, da bi zatrtje protestov v Libiji napotili na Mednarodno kazensko sodišče (ICC), ki bi preiskalo morebitne zločine proti človečnosti. Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, so se strokovnjaki iz 15 držav članic Varnostnega sveta ZN danes sestali na pogovorih o predlogu resolucije in zaradi tega je bil preložen začetek uradnih pogajanj na ravni veleposlanikov.

Kako primer napotiti na ICC?

"Seveda obstajajo določene nianse," je izjavil francoski veleposlanik Gerard Araud, katerega država je skupaj z Veliko Britanijo odigrala glavno vlogo pri pripravi predloga resolucije o Libiji. "Nobenih težav ni pri embargu na orožje in pri sankcijah, edino vprašanje, ki je še vedno na mizi, je način, kako bomo to napotili na ICC," je pojasnil. Britanski veleposlanik Mark Lyall Grant je prav tako dejal, da težave povzroča omemba zločinov proti človečnosti. "Obstaja cela vrsta odprtih vprašanja, s katerimi se bodo morali spoprijeti veleposlaniki, in jasno je, da je to eno od njih," je dodal.

O situaciji v Libiji sta medtem danes po telefonu govorila tudi nemška kanclerka Angela Merkel in britanski premier David Cameron, ki sta se strinjala, da je treba čim prej sprejeti "stroge" sankcije proti Gadafijevemu režimu, ki se je odločil krvavo zatreti upor v državi. Obrambni minister EU je v pogovorih z generalnim sekrterjem Nata, Andersom Foghom Rasmussnom, govoril o tem, da morajo močno povečati pritisk na Gadafija, a brez, da bi s tem ogrozili še več nedolžnih civilstov. ''Moramo biti previdni, da se ne bi državljani zanšli v navzkrižnem ognju, ko bi pritisk postal prevelik.''

ZDA so iz Tripolisa že umaknile vse svoje ambasadorje in prenehale z vsemi ambasadorskimi posli v državi. Obama je poleg tega blokiral vse račune in vse premoženje Gadafija in njegove družine v ZDA. Uvedle pa so tudi sankcije. Evropske vlade so prišle do zaključka da je nujno potrebno hitro ukrapati proti Gadafiju: predstvniki držav morajo do začetka naslednjega tedna predstaviti pordobne načrte ukrepov.

Rusija nasprotuje ukrepom

Rusko zunanje ministrstvo je mnenja, da bi bilo kakršnokoli ukrepanje neučinkovito in temu nasprotuje. Precej kritik je že letelo na počasnost in neodločnost Italije, ki se ekonomsko močno zanima za Libijo, ter Ashtonove. Ukrepanje obeh je po mnenju odgovornih v EU prepočasno.

Chavez: ''Gre za dvojni stanard''

Predsednik Venezuele, Hugo Chavez, je včeraj dejal, da vse države, ki intervenirajo v nemirni Libiji, le izkoriščajo situacijo. Chavez, dolgoletni prijatelj Gadafija, je dejal, da so narodi pokazali ''dvojna merila'', s tem ko so Libijsko vlado obtožili zločinstva, ostali pa so nemi v primeru pokolov žensk in otrok v afganistanu. ''Nimajo dovolj morale, da bi kogarkoli česarkoli obtožili. Zelo ostro moramo obsoditi zahteve držav, ki intervenirajo!'' je dejal Chavez in dodal, da je njegova država ''modro molčala'' o vsem dogajanju v Libiji, predvsem zaradi ''napačnih informacij, ki jih širijo zahodni mediji o situaciji v Libiji in Arabskem svetu.'' ''Ker smo navajeni na to, kako delujejo globalni mediji, moramo nasprotovati manipulaciji.''

Berlusconi: Gadafi izgubil nadzor nad situacijo v državi

Italijanski premier Silvio Berlusconi, katerega država je bila kar 30 let kolonialna "gospodarica" Libiji, je danes ocenil, da je Gadafi očitno izgubil nadzor nad situacijo v lastni državi. "Če se vsi skupaj dogovorimo, lahko končamo to prelivanje krvi in podpremo libijski narod," je še dejal na političnem shodu v Rimu. Berlusconi je tako prvi zahodni voditelj, ki je javno ocenil, da Gadafi nima več nadzora nad državo in narodom. Napovedal je še, da utegne pomoč potrebovati na desettisoče Libijcev, prihodnost Severne Afrike pa označil kot negotovo, saj se lahko države obrnejo ali proti demokraciji ali proti islamskemu fundamentalizmu. Italijanski premier je poleg tega v minulih letih gojil zelo tesne vezi z Gadafijem.