"Slovenska javnost od Pahorja še vedno pričakuje pojasnilo, kje se je nahajal sporni del arhivov nekdanje SDV, ki jih je njemu neposredno podrejeni direktor tajne službe SOVA Selan 19. oktobra 2010 odnesel iz arhiva RS ter jih vanj vrnil šele po 20 dneh," pišejo pri SDS in dodajajo, da je pojasnilo še toliko bolj potrebno, ker se je to gradivo po izjavah nekaterih očividcev nahajalo v sekretariatu Sveta za nacionalno varnost, ki je lociran v kabinetu predsednika vlade.

"Pahor je slovenski javnosti dolžan tudi pojasnilo o tem, kaj se je v tem vmesnem času dogajalo z omenjeno dokumentacijo in ali je kdo njene posamezne dele odtujil ali spreminjal," so še zapisali, Pahorjevega poziva za opravičilo Türku pa niso niti omenili.

Spomnimo, Pahor je danes namreč stranko SDS pozval k opravičilu predsedniku republike Danilu Türku zaradi sestavljanja dokumentov, ki jih je SDS objavila na spletni strani in naj bi dokazovali Türkovo obveščenost o bombnem napadu v Velikovcu. Premier je ob tem dodal, da bi se SDS morala opravičiti tudi njemu zaradi obtožb glede branja arhivov.

Pahor: Vsak se naj opraviči za storjene napake

Pahor je na današnji novinarski konferenci po seji vlade dejal, da bi se moral vsakdo opravičiti za storjene napake. Tako ocenjuje, da bi se morala SDS opravičiti tako predsedniku države kot tudi njemu samemu. "Če prav razumem navedbe, sem bil obtožen, da sem nezakonito odtujil del arhivskega gradiva in ga prebiral. To ni res, zato pričakujem opravičilo glede tega," je svoje pričakovanje po opravičilu utemeljil Pahor.

V začetku februarja je stranka SDS na svoji spletni strani objavila dokumente iz Arhiva RS, ki naj bi dokazovali, da je bil predsednik republike Danilo Türk sredi leta 1980 med desetimi posebej obveščenimi o bombnem napadu v avstrijskem Velikovcu. Časnik Delo pa je v torek poročal, da je dokument, ki ga je SDS pred slabima dvema tednoma objavila na svoji spletni strani in ki naj bi dokazoval, da je Türk lagal o svoji obveščenosti glede bombnega atentata v Velikovcu leta 1979, ponarejen.

V SDS zanikajo ponarejanje dokumentov, vendar pa dopuščajo možnost, da so bila gradiva Socialistične zveze delovnega ljudstva v Arhivu RS zložena v isto mapo in nato v datoteko poskenirane tudi strani, ki niso bile priloga k dopisu z dne 2. julija 1980.