Sporna zakonodaja govori o preverjanjih zanesljivosti, ki naj bi pokazala, ali zaposleni "izpolnjujejo svoje dolžnosti, kot jih določa zakon". Nanaša se na vse javne uslužbence - vključno z zaposlenimi na ministrstvih, v organih pregona in uradniki. Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, je madžarski parlament spremembo zakonodaje potrdil decembra lani, v veljavo pa je stopila s 1. januarjem.

Kot je pojasnil predsednik sindikata zaposlenih na področju davkov in finančnega nadzora Peter Michalko, vsi, ki zavrnejo preizkus zanesljivosti, avtomatično izgubijo službo. S tem ko podpišejo omenjeni dokument, pa pristanejo, da bodo brez njihovega vedenja in brez privolitve sodnika lahko spremljali in preverjali njihovo zasebno, tudi družinsko življenje. Oblasti lahko poleg tega nastavljajo "pasti", v katere bi se ujeli skorumpirani uslužbenci, pripravljeni kršiti zakon.

Preverjanje zasebnega življenja javnih uslužbencev lahko v skladu z zakonom poteka do trikrat letno, traja največ dva tedna, uslužbenci pa morajo biti z rezultati preverjanja seznanjeni v treh dneh po njegovem zaključku. Po besedah Michalka je edini namen tovrstnega testiranja zastraševanje. Kljub temu je sindikat svojim članom predlagal, da sporni dokument podpišejo, saj si ne morejo privoščiti 23.000 brezposelnih.