Tako naj bi bil Janša kot obrambni minister omogočil, da je Hrvaška kupovala orožje kljub embargu Združenih narodov. Posli naj bi bili potekali ob vednosti francoske vlade, dobavitelj orožja pa naj bi bil Jacques-Germain Monsieur, eden največjih mednarodnih trgovcev orožja. Tomulić je v pogovoru s Schneiderjem pojasnil tudi način tihotapljenja orožja. Za prevoz so najeli dve ladji z zelo podobnima imenoma, Sable in Sabre. Ena je uradno prevažala sanitetni material na Hrvaško, druga pa uradno orožje v Čad. V Izraelski Haifi so ladji zamenjali, tista z orožjem pa je v Jadran priplula v urah, ko je dostop nadzorovala francoska mornarica. Orožje naj bi v Luko Koper poslali, ker so reško pristanišče nadzirale tudi druge sile, ne samo francoske, če bi ga vozili v Trst, pa bi moralo prečkati dve meji.

Janez Janša: Gre za čisto izmišljotino

"Odgovor je ne. Gre za čisto izmišljotino," se je Janez Janša odzval na vprašanja Večera, ali je kot obrambni minister sprejemal podkupnine in bil kadarkoli v stiku z gospodi Marinom Tomulićem, Vladimirjem Zagorcem ali Ivanom Čermakom. Večer je vprašal, ali je Janša imel stike z Jacques-Germainom Monsiuerjem in njegovimi uslužbenci, pa tudi, ali bo Janša tožil avstrijsko založbo Residenz. Njegov odgovor v časniku razumejo kot ne. V SDS so za STA danes povedali, da dodatnih pojasnil v zvezi s tem trenutno nimajo.

Zadnje navedbe okoli orožarskih poslov in domnevna vpletenost Janeza Janše pa nikakor ne bi mogle biti spodbuda, da bi s kakršnimi koli postopki začela Komisija za preprečevanje korupcije. Kot so pojasnili za STA, v njihovo pristojnost spadajo le zadeve, ki segajo do leta 2004, ko je bila ustanovljena komisija. Iz Generalne policijske uprave pa so za STA pojasnili, da je policija v letih po osamosvojitvi obravnavala več sumov kaznivih dejanj, ki so bila povezana s trgovino z orožjem, vse svoje ugotovitve pa je posredovala pristojnim organom.

Poznavalci orožarskih poslov niso začudeni

Se pa zapisanemu v knjigi ne čudijo slovenski poznavalci orožarskih poslov. Nekdanji pripadnik vojaške obveščevalne službe VOMO in avtor dveh knjig o trgovini z orožjem Brane Praznik je za Večer dejal, da se je v obveščevalskih krogih šepetalo o orožju, ki je prihajalo iz Francije in da je večina orožarskih pošiljk šla skozi Luko Koper. Vse se je dogajalo v največji tajnosti, je še poudaril. Nekdanji poslanec LDS in predsednik dveh parlamentarnih komisij, ki sta se ukvarjali s preiskovanjem omenjenih poslov, Rudolf Moge pa je opozoril, da so ti posli ostali precej neraziskani, še piše Večer.