Dokument, na katerega se sklicuje SDS, je javno dostopen v Arhivu RS, vendar ni čisto tak, kot ga je predstavila omenjena stranka. Originalni dokument je dolg pet strani in vsebuje dvakrat po dve strani poročila dunajskega veleposlaništva o sojenju storilcema bombnega atentata v Velikovcu junija 1980, na začetku pa je spremni dopis republiškega komiteja za mednarodno sodelovanje s spiskom prejemnikov, med katerimi je tudi Danilo Türk, poroča Delo.

Dokument, ki ga je objavila SDS, je dolg 15 strani. V njem je vseh pet strani iz izvirnega dokumenta, med začetni spremni dopis in poročilo veleposlaništva iz leta 1980 pa je vrinjenih še deset strani iz nekega drugega dokumenta, tako Delo, ki ga Danilo Türk leta 1980 ni prejel.

Pokazalo se je, da so teh deset strani prekopirali iz dokumenta, ki ga je oktobra 1979 prejel Türkov predhodnik na mestu predsednika manjšinske komisije pri SZDL Jože Hartman, in ga za potrebe objave na spletni strani SDS vnesli v tako imenovani Türkov dokument, še piše Delo.

Delo je glede prirejanja, za katerega dvomi, da ga lahko pripišemo naključni napaki avtorjev v SDS, povprašala stranko, ta pa je njihovo poročanje označila za zlonamerne in zlobne insinuacije. Na svoji spletni strani so še enkrat zapisali, da so bili vsi dokumenti pridobljeni v skladu z zakonodajo o Arhivih RS in so javno dostopni. "Tako se o njihovi verodostojnosti lahko vsak trenutek vsakdo prepriča," so dodali.

Danes smo v SDS poklicali tudi v našem uredništvu, a so dejali, da je vse, kar zaenkrat lahko povejo, objavljeno na njihovi spletni strani. Dodatnih pojasnil ne dajejo, glede morebitne novinarske konference pa se morajo v stranki še dogovoriti.

Türk ne bo sprožil kazensko-pravnih sredstev, kar zadeva vprašanje ponarejanja dokumentov pa pričakuje, "da bodo v primeru ugotovljenih protipravnosti pristojni organi ustrezno ukrepali". Morebitno opravičilo pa prepušča "kulturni in politični civiliziranosti avtorjev omenjenih neresnic", je še povedal.