Po pisanju sobotne izdaje časnika Washington Post ameriški obveščevalci zdaj ocenjujejo, da je Iran obnovil raziskave na ključnih sestavinah jedrskega orožja, vendar pa delo poteka počasi in raztreseno. V vrhu oblasti pa naj bi potekala razprava o tem, ali bombo sploh izdelati.

Nacionalna obveščevalna ocena je zbir ocen vseh obveščevalnih agencij ZDA. Sicer pa tudi pri Američanih ni enotnega mnenja o tem ali Iran dele na bombi, kdaj naj bi jo izdelal in ali je oklevanje Teherana morda posledica sankcij.

Nacionalni direktor za obveščanje James Clapper je sicer v sredo v senatu povedal, da tehnični napredek Irana pri plemenitenju urana potrjuje oceno, da obstajajo znanstvene, tehnične in industrijske zmogljivosti za proizvodnjo jedrskega orožja enkrat v prihodnosti oziroma v naslednjih letih, če se bo vlada za to odločila. Ni pa jasno ali je bila takšna odločitev sprejeta.

Nekaj zamude v jedrskem programu je pred kratkim povzročil računalniški črv stuxnet, ki so ga v opremo jedrskega reaktorja Natanz spravili izraelski obveščevalci. Vendar pa naj bi si Iran že opomogel in nadomestil okuženo opremo. Ameriški obveščevalci tudi domnevajo, da gre Iran lahko po poti držav, kot je Japonska. Te države naj bi imele pripravljeno vse za morebitno izdelavo jedrskega orožja razen zadnjega koraka.