Do sedaj so predali natanko 263 stanovanj, v postopku podpisa najemne pogodbe in oddaje je 79 upravičencev, 84 stanovanj pa je namenjenih za zamenjave stanovanj obstoječim najemnikom zaradi bodisi povečanja števila družinskih članov bodisi zdravstvenih razmer, Heglerjeva pojasnjuje, zakaj v vseh 426 stanovanjih še ni stanovalcev.

Heglerjeva je potrdila, da bosta sklad in Mestna občina Ljubljana (MOL) v stečajnem postopku nad družbo Vegrad AM vložila prijave terjatev do omenjenega podjetja. "V stečajnem postopku želimo uveljavljati pravilno in celovito izpolnitev pogodbenih obveznosti prodajalca (Vegrada AM, op. a.), ki so bile dogovorjene s sklenjenimi prodajnimi pogodbami," je dejala Heglerjeva. Rok za prijavo terjatev do Vegrada AM se sicer izteče jutri, naslednji teden pa bo bolj jasno, koliko bo znašala skupna višina terjatev, je pojasnil stečajni upravitelj Bojan Klenovšek.

V stečajnem postopku bosta Javni stanovanjski sklad in MOL zahtevala, da jima bo omogočena bremena prosta vknjižba lastninske pravice na vseh stanovanjih. Banke imajo na stanovanjih namreč hipoteke. Stanovanjski sklad je sicer uspel pridobiti nekaj izbrisnih dovoljenj za vknjižbo izbrisa hipotek na stanovanjih, za preostanek pa bo moral počakati na stečajni postopek.

Ker imata mestna občina in sklad ter Vegrad AM še neporavnane medsebojne obveznosti (prva morata poravnati še del kupnine za stanovanja, Vegrad pa mora odplačati kazen zaradi nepravočasne predaje stanovanj in stroške popravil stanovanj, priklopa elektrike in dvigal), se s stečajnim upraviteljem Klenovškom pogovarjajo o poravnavi teh obveznosti. "Dogovor o poravnavi medsebojnih obveznostih s stečajnim upraviteljem do danes ni bil dokončno dogovorjen," je dejala Heglerjeva in dodala, da bo dogovor odvisen od drugih prijavljenih terjatev in drugih pravic v stečajnem postopku nad družbo Vegrad AM. Na stanovanjskem skladu se zavedajo, da je poravnava odvisna tudi od morebitnih prerekanj med posameznimi upniki Vegrada AM.

Ob tem pa velja omeniti še, da napake in pomanjkljivosti v stanovanjih in skupnih prostorih v Celovških dvorih še niso bile odpravljene. Heglerjeva je odkrila, da se s Klenovškom dogovarjajo o načinu njihove odprave, zato končnega stroška do sedaj opravljenih popravil še nimajo. So pa decembra lani odkrili, da je stanovanjski sklad moral pred vselitvijo stanovalcev najprej usposobiti skupne prostore in dvigala, za kar so odšteli 1,62 milijona evrov. Takrat pa so dobili tudi nekaj računov izvajalcev, ki so odpravljali pomanjkljivosti in napake, v višini 36.700 evrov.