Minister za zdravje Dorijan Marušič je opozoril, da zdravstveni sistem pri sedanji organizaciji ter omejenemu številu zaposlenih in sredstvih prav dolgo ne bo vzdržal. "Bomo pometli pod preprogo?," je poslance vprašal po koncu razprave v okviru državnozborskega odbora za zdravstvo in dodal, da bodo pometali "brez njega". Odbor je ob koncu peturne razprave sklenil, da je treba strategijo razvoja ginekološko-porodniške stroke v Sloveniji do leta 2020 dopolniti tako, da se pri tem upošteva tudi zadovoljstvo pacientk.

Glede na kriterije, ki jih je postavila stroka, naj bi porodnišnica imela najmanj tri porode na dan, optimalno število pa bi bilo štiri do pet porodov na dan, je ob predstavitvi strategije spomnila prof. dr. Helena Meden Vrtovec. Trenutno imajo povprečno le po en porod na dan v brežiški in trboveljski bolnišnici, medtem ko imajo v jeseniški, izolski, novogoriški in slovenjegraški bolnišnici po dva poroda dnevno. Med ukrepi, ki jih je začrtala strategija razvoja ginekološko-porodniške stroke v Sloveniji do leta 2020, je tako tudi združevanje manjših porodniških oddelkov v večje enote.

Branko Grims (SDS) je poudaril, da lahko stroka spremembe sicer predlaga, a to ni edino, kar bi moralo šteti pri odločitvah. Po njegovi oceni bi morali pri tem še zlasti upoštevati vprašanje dostopnosti in namesto centralizacije "morda celo odpreti kakšno porodnišnico". "Veliko lažje je ukiniti štiri nemočne porodnišnice kot racionalizirati močne in velike bolnišnice," je dejal Bogdan Barovič (SNS). Če porodnišnica dobro odgovarja na potrebe lokalnega prebivalstva, je ni smiselno zapirati, je prepričan tudi mag. Miroslav Jurca iz trboveljske splošne bolnišnice. "Ni vse v številkah," je poudaril.

Župan Krškega Franc Bogovič meni, da bi bilo morebitno zaprtje porodniškega oddelka pot do ukinitve brežiške splošne bolnišnice, ki pa jo njihova "regija na meji s hrvaško potrebuje". Poslance je nagovorila tudi predstavnica civilne iniciative za ohranitev brežiške porodnišnice Goranka Krošelj, ki je poudarila, da je bila pri njenem porodu ključna ravno takojšnja pomoč brežiške porodnišnice. V ljubljanski porodnišnici, kamor so zatem prepeljali njena prezgodaj rojena otroka, ji je bilo za razliko od brežiške bolnišnice "tuje".

Da se o spremembah razpravlja prezgodaj, saj bi za začetek potrebovali "zelo jasen temelj" in da pri porodnišnicah šteje tudi "osebni pristop", je ugotavljala Andreja Rihter (SD). Pomislekom opozicije in lokalnih iniciativ je pritrdila tudi poslanka SD Julijana Bizjak Mlakar. Meni namreč, da spremembe "brez argumentov" niso prava pot, politika pa je po njenih besedah dolžna upoštevati stališča civilne družbe. Strategijo je vzela v bran le Cveta Zalokar Oražem (Zares), ki je opozorila, da v nekaterih porodnišnicah za en porod dnevno skrbijo kar tri celotne ekipe. Z ministrom Marušičem se strinja, da zdravstveni sistem ne bo vzdržal, če bodo vse bolnišnice opravljale vse dejavnosti. Poleg tega pacienti že sami ugotavljajo, da vse bolnišnice ne morejo biti enako kakovostne in zato ne gredo več vedno v tisto najbližjo, je poudarila.