Poročilo na 633 straneh je sicer podprlo le šest demokratskih članov komisije, štirje republikanci pa so imeli svoje poglede na vzroke za največjo krizo po veliki depresiji v 30. letih prejšnjega stoletja.

Večina komisije pa je ostro zavrnila trditve večine prič, ki so se zvrstile pred njo, od sedanjega predsednika Federal Reserve do šefa banke Goldman Sachs Lloyda Blankfeina, češ da krize ni bilo mogoče predvideti.

"Če bi sprejeli, da nihče ni mogel nič videti ali narediti, potem bomo zagotovili, da se bo podobna kriza ponovila," trdijo demokratski člani komisije, ki je pravosodnemu ministrstvu podala tudi predloge za morebitne kazenske pregone.

Kot je ugotovila večina članov komisije, je bilo opozorilnih znakov pred krizo dovolj, da bi lahko ukrepala vsaj ameriška centralna banka Federal Reserve. Komisija posebej izpostavlja prejšnjega predsednika centralne banke Alana Greenspana, ki je podpiral banke in dolga leta širil idejo, da se lahko te ustanove same regulirajo, trg pa bo na koncu vse lepo uredil.

Opozorilni znaki naj bi bili na voljo veliko pred najhujšim izbruhom krize konec leta 2008. To so bili hitro naraščanje števila drugorazrednih hipotek, nevzdržno hitra rast cen stanovanj in hiš, kopičenje poročil o brezobzirnih posojilodajalcih, velika rast hipotekarnega dolga in aktivnosti Wall Streeta s tveganimi, predvsem pa zapletenimi finančnimi produkti, ki so uvodoma prinašali ogromne dobičke, regulatorji pa jih skupaj s šefi velikih bank niti niso uspeli dovolj hitro razumeti.

Večina komisije odgovornost pripisuje tako bivšima administracijama predsednika Billa Clintona, kot tudi njegovega naslednika Georgea Busha, v administraciji Baracka Obame pa predvsem finančnemu ministru Timothyju Geithnerju, ki je do leta 2009 vodil newyorško banko Federal Reserve.

Republikanska manjšina v komisiji medtem odgovornost za krizo pripisuje globalnemu kreditnemu balonu zaradi nizkih obresti, pa tudi vladni politiki vzpodbujanja lastništva hiš in stanovanj za ljudi, ki si tega brez pomoči ne bi mogli privoščiti.