Salzburger Nachrichten je sicer danes na svoji spletni strani objavil le dele pogovora s Sanaderjem, medtem ko bo ta v celoti objavljen v soboto v tiskani izjavi.

"Moje pravice do obrambe so močno omejene, saj so me mediji in politiki vnaprej obsodili," trdi Sanader. Vseeno je prepričan, da bodo on sam in njegovi najbližji iz vsega tega izšli "močnejši kot kadarkoli".

Sanader je tudi zavrnil trditve, da je bil aretiran zaradi zlorabe položaja in oblikovanja kriminalne združbe. Kot je namreč pojasnil, mu je v zapornem nalogu očitano le združevanje z namenom storitve kaznivega dejanja, kar je bistveno lažje kaznivo dejanje.

A kot je poudaril, je tudi ta obtožba neosnovana, tako kot tudi vse ostale proti njemu, vključno z očitki o pranju denarja, zaradi katerih ga preiskuje avstrijsko tožilstvo.

Med drugim je spregovoril še o morebitnem pritisku na nekatere ljudi, naj pričajo proti njemu. Kot je dejal, zagrebško državno tožilstvo ni nikoli preiskalo tovrstnih pritiskov. Strategija, po kateri se nekaterim osumljenim v kazenskih postopkih ponuja bistveno nižja kazen, če bodo pričali proti njemu, po njegovih besedah poteka že mesece.

Avstrijska tiskovna agencija APA že danes povzema tudi nekatere dele pogovora, ki na spletni strani Salzburger Nachrichten še niso objavljeni. V njih Sanader med drugim hrvaški premierki Jadranki Kosor očita, da prav ona stoji za kampanjo proti njemu, saj se boji njegove vrnitve v politiko.

"Ona želi to v vsakem primeru preprečiti. Podpredsednik hrvaškega sabora Vladimir Šeks in glavni državni tožilec Mladen Bajić ji pri tem pomagata," je dejal. Kot je dodal, je do popolnega preloma med njim in Kosorjevo prišlo januarja lani.

Ko je po uspehu na predsedniških volitvah na neki novinarski konferenci napovedal, da se bo močneje angažiral znotraj vodstva HDZ, so ga nemudoma izključili iz stranke. Kosorjeva je poleg tega sprejela še druge korake proti njemu, med drugim je poskrbela za začetek kazenskega pregona proti njemu, trdi Sanader.