Cowen bo tako stranko vodil tudi na parlamentarnih volitvah, ki bodo predvidoma marca. Po glasovanju je poudaril, da se bo Fianna Fail na volitvah borila, čeprav ima trenutno zelo nizko podporo med volivci. Izrazil je upanje, da bo volivce uspel prepričati z novimi vladnimi načrti za pomoč gospodarstvu, ki ga je močno prizadela kriza.

Na glasovanju ga je po razpravi za zaprtimi vrati, ki je bila po poročanju irskih medijev zelo burna, podprla večina strankarskih kolegov. Premierovi znotrajstrankarski nasprotniki so njegov odstop med drugim zahtevali, ker je Irska pod njegovim vodstvom sprejela mednarodni načrt za izhod iz krize v višini 67 milijard evrov. Martin je bil med najglasnejšimi člani stranke, ki so zahtevali odstop premiera in je že v nedeljo napovedal, da bo v primeru, da Cowen ostane na položaju, odstopil sam. Cowen je Martinov odstop že sprejel, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Po Martinovem odstopu je Cowen sam prevzel vodenje zunanjega ministrstva. 51-letni premier, ki je bil zunanji minister od januarja 2000 do septembra 2004, je napovedal, da bo "za zdaj" sam vodil ta resor. Martinov odhod iz vlade je sprožil ugibanja o morebitnih obsežnejših menjavah, saj naj bi Cowen razmišljal, da bi na ministrske položaje imenoval mlajše poslance, ki jim na volitvah grozi izguba sedeža v parlamentu.

Cowen je tarča kritik zaradi domnevne odgovornosti za finančno krizo, s katero se trenutno sooča država. V zadnjih letih, ko je Irska doživljala razcvet, je bil finančni minister. Leta 2008, ko je postal premier, pa je gospodarski razvoj Irske začel pešati.

Prejšnji teden se je izvedelo, da se je nekaj mesecev pred sporno nacionalizacijo banke Anglo Irish Bank, ki je stala ogromno davkoplačevalskega denarja, skrivaj sestajal z nekdanjim vodjo te banke Seanom FitzPatrickom. Največ kritik pa leti na račun varčevalnih ukrepov irske vlade, ki so pogoj Evropske unije in Mednarodnega denarnega sklada (IMF) za pomoč Irski v višini 85 milijard evrov.