Priložnost za odkrit pogovor

Hujevo letalo bo pristalo v vojaškem oporišču Andrews pri Washingtonu, kjer ga bo pričakal podpredsednik ZDA Joseph Biden. Zvečer ga bo Obama gostil na večerji v stanovanjskem delu Bele hiše, kjer bosta z ameriške strani navzoča tudi državna sekretarka Hillary Clinton in svetovalec za nacionalno varnost Tom Donilon. To bo po Donilonovih besedah priložnost za odkrit pogovor v manj formalnem okolju kot običajno.

Državniški obisk kitajskega predsednika se bo uradno, z vsemi častmi, začel v sredo. Ameriški mediji opozarjajo, da je Obamov predhodnik George Bush najvišje časti namenil le obiskujočim voditeljem demokratičnih držav. Hu bo po današnjem srečanju skupaj z Obamo, s katerim bosta imela uradne pogovore v Ovalni pisarni, na voljo tudi novinarjem, v sredo pa bo med drugim sprejel kongresne voditelje in imel državniško večerjo v Beli hiši.

Bo popravil ugled Kitajske v ZDA?

Ameriški analitiki Hujev obisk vidijo kot priložnost, da kitajski voditelj popravi ugled svoje države, ki jo bo vodil še do leta 2012, v ZDA. Državna sekretarka Hillary Clinton je v petek povedala, da so odnosi med državama na ključnem razpotju, vendar ZDA na rast Kitajske ne gledajo kot na grožnjo in je ne mislijo omejevati.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs je ob napovedi obiska pretekli teden povedal, da se bosta voditelja pogovarjala o svetovnih in bilateralnih gospodarskih vprašanjih ter o vprašanjih varnosti, predvsem v regiji vzhodne Azije, kjer desetletja tli nerešen spor med Severno in Južno Korejo. Na dnevnem redu bo še Iran, pa tudi politične reforme in človekove pravice.

ZDA želijo, da Kitajska podraži svojo valuto juan in omogoči povečanje ameriškega izvoza, kar bi pripomoglo k zmanjšanju neravnovesij. ZDA so imele novembra v trgovini s Kitajsko za 25,6 milijarde dolarja primanjkljaja, kar je več kot polovica celotnega primanjkljaja ZDA v zunanji trgovini. Novembra je primanjkljaj v izmenjavi s Kitajsko na letni ravni nanesel okrog 257 milijard dolarjev.

Podvojitev ameriškega izvoza

Obama obljublja, da bo administracija ustvarila pogoje za podvojitev ameriškega izvoza z vrednosti 1500 milijard dolarjev v letu 2009 na 3000 milijard dolarjev v letu 2014. V prvih 10 mesecih lani je bila rast izvoza po trditvah strokovnjaka inštituta Brookings Homija Kharasa 17-odstotna, s Kitajsko pa kar 32-odstotna. Kitajci po drugi strani ZDA zamerijo ohlapno monetarno politiko centralne banke Federal Reserve, ki po njihovem mnenju ogroža trdnost dolarja.

Odnosi med državama so bili lani nekoliko napeti zaradi tradicionalnih vprašanj, kot je ameriška prodaja orožja Tajvanu in človekove pravice, tudi zatiranje Tibeta. Obama bo v sredo izkazal državniško čast voditelju države, kjer za zapahi sedi Nobelov nagrajenec za mir. Pisatelj in borec za demokracijo Liu Xiaobo ostaja v zaporu, nagrade mu tako lani v Oslu niso mogli izročiti.

Tudi zato je Obama, ki je izbor Nobelove nagrade za mir pozdravil, pretekli teden v Beli hiši sprejel pet borcev za človekove pravice na Kitajskem in se z njimi pogovarjal o tem, kako samovoljno izvajanje oblasti in korupcija vplivata na življenje navadnih ljudi. Prosil jih je tudi za nasvete o tem, kakšno naj bi bilo učinkovito ameriško posredovanje brez poslabšanja odnosov s Pekingom.

Uradno bosta obnovila dialog med državami o človekovih pravicah

Obama in Hu naj bi med obiskom po pol leta uradno obnovila dialog med državama o človekovih pravicah. Kitajskega predsednika bodo sicer tako v Washingtonu kot v Chicagu pričakali protestniki. Proteste napovedujejo skupine za pravice Tibetancev in Ujgurov, pa tudi tajvanske organizacije.

Hu je v nedeljo v pisnem odgovoru na vprašanja časopisov Wall Street Journal in Washington Post priznal, da so med državama nekatere razlike in občutljiva vprašanja. Dodal je, da se morata obe državi držati prave smeri v razvoju odnosov, povečati menjavo, utrditi medsebojno zaupanje, iskati skupna stališča, obenem pa ohraniti razlike in jih skupaj z občutljivimi vprašanji ustrezno upravljati ter skupaj zagotoviti dolgoročen zdrav in trajen razvoj kitajsko-ameriških odnosov.

Prav v času Hujevega obiska bo na odboru za mednarodne odnose predstavniškega doma kongresa potekalo zaslišanje o Kitajski, ki jo je pred tednom dni obiskal obrambni minister Robert Gates. Pri vojaških vprašanjih ZDA zadnje čase med drugim skrbi razvoj kitajskega nevidnega lovca J-20.

V okviru obiska bo kitajski predsednik v četrtek zjutraj sprejel člane ameriško-kitajske skupnosti, nato pa potuje v Chicago, kjer bo ostal do petka, ko se bo vrnil v domovino. V Chicagu bo med drugim obiskal srednjo šolo, imel govor o gospodarski politiki in z obiskom tovarne avtomobilskih delov simbolično pokazal, da Kitajska ZDA ne le odžira delovna mesta, ampak jih tudi ustvarja.