Po Donaldu Rumsfeldu leta 2005 je Gates drugi ameriški obrambni minister, ki je prestopil vrata poveljstva kitajskih jedrskih in raketnih sil. Po navedbah kitajskega obrambnega ministrstva je za ta obisk zaprosil sam, da bi tudi na ta način okrepili "medsebojno zaupanje in odpravili napačna razumevanja in ocene", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Štiridnevni Gatesov obisk na Kitajskem je bil namenjen krepitvi sodelovanja med Kitajsko in ZDA na obrambnem področju, potem ko je Peking zaradi ameriških orožarskih poslov s Tajvanom tovrstno sodelovanje prekinil. Šlo je tudi za pripravo na obisk kitajskega predsednika Hu Jintaa v Washingtonu prihodnji teden.

Gatesov obisk je Kitajska izkoristila tudi za prikaz svoje moči in predstavila novi napredni lovec J-20, ki naj bi bil neviden za radarje. S tem je Peking tudi Gatesu pokazala, kako hiter je vojaški razvoj in modernizacija kitajske vojske.

Gates se je zadnji dan obiska v Pekingu posvetil tudi pogovorom o severnokorejski jedrski krizi, kar naj bi bilo tudi visoko na dnevnem redu Hujevega obiska v Washingtonu. Gates je pri tem izrazil pričakovanje, da bo Pjongjang predstavil "konkretne dokaze", da želi resno nadaljevati mednarodna pogajanja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Gates bo pogovore o Severni Koreji nadaljeval tudi v Tokiu, kamor potuje danes, nato pa še v Seulu, kamor se bo odpravil v petek, še navaja AFP.