Kot sta zapisala Michael Emerson in Jan Woutersa iz CEPS, bi morala EU sama oživiti "lastno oklicano vlogo vodilne sile v političnih transformacijah in gospodarskih integracijah Zahodnega Balkana v sodobno Evropo in njene vrednote". Če je v tem resna, bi morala "EU signalizirati, da pričakuje odstop premiera v času preiskave" in iti še naprej, torej vztrajati, "da bo novo kosovsko vlado vodil gospod Neomadeževani".

Emerson, nekdanji uradnik Evropske komisije, in Wouters, profesor mednarodnega prava na univerzi Leuiven, sta se tudi zavzela, da bi moralo Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije sprožiti preiskavo proti Thaciju in drugim osebam, ki jih navaja poročilo poročevalca Sveta Evrope Dicka Martyja. "Pravosodna misija EU na Kosovu (Eulex) se lahko spopada z manj pomembnimi primeri na lokalni ravni," sta še poudarila Emerson in Wouters.

Marty je v svojem poročilu, ki je plod dve leti trajajoče preiskave in se sklicuje na obveščevalne podatke, decembra lani med drugim razkril, da so na Kosovu nezakonito trgovali s človeškimi organi. Dosedanjega kosovskega premiera Thacija je označil za vodjo mafijske združbe, ki je prekupčevala s človeškimi organi in mamili. 47 članicam SE naj bi Martyjevo poročilo v formalni sprejem poslali konec tega meseca.