Hrvaško pravosodje preiskuje Sanaderja v zvezi s skupino, ki naj bi jemala denar iz državnih firm. Đukanovića že več let povezujejo s tobačno mafijo, preiskava v Italiji pa ni prinesla nobenih zaključkov. Še ena skupna stvar trojici pa je Evropska unija. Vplivni in ugledni svetovni mediji, med drugim britanski The Economist, ugibajo, ali sta Sanader in Đukanović morala odstopiti zaradi pritiskov EU.

Đukanoviću naj bi sporočili, da Črna gora ne bo dobila status kandidatke za EU, dokler bo on na čelu države, podoben ultimat pa naj bi dobil tudi Sanader. V zadnjih tednih naj bi Hrvaška celo dobila opozorilo, da ne bo postala članica EU, dokler ne bo obračunala s kriminalno dejavnostjo nekdanjega šefa HDZ.

V Thacijevem primeru je omenjeni pritisk precej transparenten. V poročilu posebnega preiskovalca Sveta Evropse, Dicka Martyja, je bil Thaci označen kot mafijaš, trgovec z orožjem, drogo in človeškimi organi. Thaci je Martyjeve navedbe označil za klevetanje, saj je prepričan, da ugledni švicarski politik Kosova ne želi videti v Natu in EU. Je mogoče, da se je Evropa, po tem ko se je znebila Sanaderja in Đukanovića, odločila, da bo odstranila še Thacija?

"Vsa vprašanja o Sanaderju, Đukanoviću in Thaciju zaenkrat ostajajo nerešena, čeprav državljani niso zadovoljni z razlagami za njihove odstope. Kljub pritiskom pa EU do prebivalcev južnovzhodne regije ohranja pozitiven odnos," je za Deutche Welle dejal Damir Grubiša.

Žarko Puhovski pa je prepričan, da EU poskuša v regijo, ki jo je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja zaznamovala vojna, uvesti red. Vesna Pusić pa je poudarila, da ni prav, da se evropski uradniki vmešavajo v zadeve drugih držav na tako direkten in nediplomatski način. "EU je lahko zadržana, ne more pa izvajati pritiska. Samo politik sam, tako kot Milo Đukanović, se lahko odloči, da se bo umaknil s položaja premierja. Đukanović je najbrž ocenil, da bo s svojim umikom Črni gori olajšal pot v EU," je zaključila Pusićeva.