Kot piše Delo, je preiskovalna sodnica ljubljanskega okrožnega sodišča zaradi nestrinjanja z zahtevo za uvedbo preiskave zadevo odstopila v odločanje zunajobravnavnemu senatu ljubljanskega okrožnega sodišča.

Ker mora preiskovalna sodnica, preden odloči o tožilski zahtevi, osumljenca zaslišati, je prek ministrstva za pravosodje marca lani za izvedbo tega dokaza zaprosila finske pravosodne organe, ti pa so mednarodno pravno pomoč pri zaslišanju Berglunda zavrnili. Preiskovalna sodnica se je morala zato o zahtevi tožilstva odločiti brez njegovega zaslišanja.

Tanja Glogovčan, predstavnica za stike z javnostjo okrožnega sodišča v Ljubljani, je za Delo potrdila, da se sodnica s tožilsko zahtevo ni strinjala, zato je v skladu z zakonom o kazenskem postopku zahtevala, da o zahtevi za preiskavo odloči tričlanski zunajobravnavni senat sodišča. Ta lahko seveda sprejme tudi drugačno odločitev. Sodišče pa še ni začelo obravnavati civilne tožbe, ki jo je nekdanji premier in predsednik SDS Janez Janša vložil sredi leta 2009 zoper Berglunda in televizijo YLE ter Potočnika in Švajgerja. Nekdanji premier z njo zahteva poldrugi milijon evrov, a se je zapletlo že pri tem, katero sodišče jo bo sploh obravnavalo.

Janez Janša je tožbo vložil na novomeško okrožno sodišče, kar se je zdelo sporno Potočnikovemu pooblaščencu odvetniku Stojanu Zdolšku glede na to, da sodišču predseduje žena Albina Gutmana, načelnika generalštaba v času sklepanja posla s Patrio. Marca lani pa je vrhovno sodišče sklenilo, da sorodstveno razmerje ni vzrok za izločitev novomeškega sodišča, to pa se je nato maja lani izreklo za krajevno nepristojno in zadevo odstopilo okrožnemu sodišču v Ljubljani. Ker so se zoper tak sklep pritožili vsi udeleženci, o tem zdaj že šest mesecev odloča ljubljansko višje sodišče. Medtem ko Janša vztraja pri krajevni pristojnosti sodišča v Novem mestu, finska televizija YLE meni, da bi moralo o primeru odločati finsko sodišče, saj tako narekujejo evropska pravila, poroča Delo.