Da bi lahko vso dokumentacijo posredovali tožilstvu, manjka samo še zaključno poročilo avstrijskih preiskovalcev, je za avstrijsko tiskovno agencijo APA danes potrdil vodja finske preiskave Kaj Erik Björkqvist. Na avstrijskem tožilstvu so za APA dejali, da glede postopkov v tujini ne dajejo informacij.

Björkqvist je za APA še dejal, da naj bi na Finskem poročilo iz Avstrije prejeli v nekaj tednih, tako da bi celotno dokumentacijo finskemu tožilstvu v Helsinkih predali januarja prihodnje leto. Prvotno bi se to moralo zgoditi že oktobra letos. Kaj je vzrok za zamudo pri posredovanju avstrijskega poročila, Björkqvist ni razkril.

Kot danes še poroča APA, se je v finskem kraju Tampere danes začel sodni proces, povezan s podkupovanjem pri orožarskem poslu. Proces, ki je zaprt za javnost, se nanaša na prodajo Patriinih topov Egiptu med letoma 1999 in 2001. Obtoženi so štirje Finci in Egipčan.

Koalicijski člani komisije o Patrii predlagajo zaslišanje Janše, Černača in Erjavca

Predsednik preiskovalne komisije o aferi Patria Zvonko Černač želi relativizirati težo sodnih postopkov, ki se odvijajo istočasno z delovanjem komisije, je o današnji seji komisije povedal član komisije Tadej Slapnik (Zares). Koalicija je ob tem danes med drugim predlagala zaslišanje Zvonka Černača, kar pomeni, da ta ne bo mogel voditi komisije.

Černač po besedah Slapnika ne izbira sredstev za svoje delovanje in vodenje komisije. "Ta preiskovalna komisija ne sme predstavljati neke vrste platformo za ščitenje lika nedotakljivosti Janeza Janše," je poudaril. Po njegovih besedah ima Černač natančno izdelan scenarij, s katerim vzpostavlja "vzporedno politično dogajanje", s čimer želi "relativizirati težo sodnih postopkov, ki se istočasno z delovanjem komisije odvijajo".

Kot je prepričan Slapnik, v SDS želijo dokazati, da so za domnevno koruptivna dejanja vidnih predstavnikov SDS krivi drugi in ne oni sami, kar poslanec Zares ocenjuje kot "farso brez primere". Zato tudi zavrača stališče Černača, da želi koalicija s predlogom razširitve dokaznega sklepa ovirati delo komisije.

Kot je pojasnil, naj bi Černača kot pričo zaslišali vsaj v treh vlogah: v vlogi bivšega predsednika preiskovalne komisije o nakupu vozil 6X6, v vlogi predsednika komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb in v vlogi podpredsednika SDS, torej "desne roke Janeza Janše", ki je v aferi Patria obtožen.

Predlog dokaznega sklepa predvideva vpogled v več gradiv

Predlog dokaznega sklepa, ki so ga oblikovali koalicijski člani komisije Slapnik, Dušan Kumer (SD) in Anton Anderlič (LDS), sicer predvideva vpogled v več gradiv, ki so jih obravnavale že nekdanje parlamentarne komisije, ki so se ukvarjale z nakupi orožja.

Poleg tega bo komisija pogledala v zahtevi za preiskavo zoper slikarja Jureta Cekuto in nekdanjega uslužbenca obrambnega ministrstva Petra Zupana ter v obtožne predloge zoper nekdanjega premiera Janeza Janšo, nekdanjega obrambnega ministra Karla Erjavca, poslovneža Walterja Wolfa in Ivana Črnkoviča, nekdanjega direktorja HSE Jožeta Zagožna in brigadirja Toneta Krkoviča.

Ob tem predlagajo tudi zaslišanje 21 prič: Zvonka Černača, Roberta Hrovata, Milana Cvikla, Draga Kosa, Kaja Erika Björkqvista, Magnusa Berglunda, Barbare Brezigar, Reija Juhanija Niittynena, Jorme Wiitakorpija, Jureta Cekute, Petra Zupana, Hansa Wolfganga Riedla, Walterja Wolfa, Rudolfa Lebana, Ivana Črnkoviča, Marije Badovinac Črnkovič, Darka Njavra, Toneta Krkoviča, Jožeta Zagožna, Karla Erjavca in Janeza Janše.

Seja komisije je sicer potekala zgodaj dopoldne, po njej pa je Černač izpostavil, da želi koalicija očitno preprečevati delo preiskovalne komisije, kar bi po njegovem pomenilo zlorabo procedure. Černač je sicer za popoldne napovedal tudi dodatno izjavo za javnost.