V zaporu morda do leta 2017

Že ob začetku branja sodbe je bilo jasno, da je sodnik Viktor Danilkin Hodorkovskega in njegovega poslovnega partnerja Platona Lebedeva spoznal za kriva, je zatrdila obramba nekdaj najbogatejšega človeka v Rusiji.

Hodorkovski se je ves čas vedel brezbrižno in je bral knjigo, poročajo ruski mediji. Njegova žena Ina Hodorkovski pa je zatrdila, da je takšen razvoj dogodkov pričakovala. Obramba je sicer že napovedala pritožbo.

Sodnik je še pred koncem branja sodbe - to naj bi trajalo več dni - predstavnike medijev brez razlage poslal ven iz sodne dvorane. Hodorkovski, ki je v zaključnem govoru v začetku novembra dejal, da bo rezultat sojenja preizkus za pravno državo v Rusiji, bi lahko v zaporu ostal do leta 2017.

"Svoboda", "Rusija brez Putina", "Dol s policijsko državo"

Danes se je pred moskovskim sodiščem zbralo več sto njegovih podpornikov, ki so imeli s seboj transparente z napisi "Svoboda"; "Rusija brez Putina", "Dol s policijsko državo" in "Vsakdo od nas lahko postane Hodorkovski". Policija jih je okoli 20 aretirala, med njimi tudi ženske in starejše.

Sodbo so že komentirali tudi nekateri opozicijski politiki, med drugimi nekdanji namestnik premierja Boris Nemcov. Dejal je, da je danes žalosten dan za Rusijo.

Odzvala se je tudi visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton. Kot je poudarila, pričakuje, da bo Rusija spoštovala svoje mednarodne zaveze s področja človekovih pravic in vladavine prava. V skladu s tem je napovedala, da bo unija primer Hodorkovski v prihodnjih dneh spremljala zelo pozorno.

Zelo zaskrbljen je bil tudi nemški zunanji minister Guido Westerwelle. Prepričan je, da je današnja obsodba korak nazaj za Rusijo. "V interesu naših ruskih partnerjev je, da vzamejo te naše skrbi zelo resno, da se zavzamejo za vladavino prava, demokracijo in človekove pravice," je dodal.

Nekdanji ruski naftni mogotec Hodorkovski in njegov poslovni partner Lebedev sicer že prestajata osemletno zaporno kazen, na katero sta bila zaradi goljufije in utaje davkov obsojena leta 2005, ko je Rusiji predsedoval Vladimir Putin. Kritiki tedanjega predsednika menijo, da je bil Hodorkovski obsojen iz političnih razlogov.

"Kriminalec, ki sodi v ječo"

Putin, ki je sedaj na položaju premierja, sicer ni omilil svojega odnosa do obsojenega. Še na začetku tega meseca je dejal, da je Hodorkovski "kriminalec, ki sodi v ječo", s čimer si je prislužil več kritik, da se vmešava v postopek sojenja.

Mnogi so namreč prepričani, da se bo Putin leta 2012 znova potegoval za predsedniški stolček in da si zato želi, da bi Hodorkovski za rešetkami ostal vsaj do izteka volitev.

V tokratnem sojenju Hodorkovskemu, ki traja že 20 mesecev, so tako številne priče menile, da so obtožbe zoper Hodorkovskega in Lebedeva nenavadne, če ne celo absurdne.

Hodorkovski je bil aretiran oktobra 2003, država pa je pozneje prevzela njegovo družbo Jukos. Na ta način je znova vzpostavila oblast nad energetskim sektorjem in disciplinirala bogate poslovneže. Prav tako je država utišala tudi politične stranke, ki jih je ustanovil Hodorkovski - bodisi je zanje zaprla vrata ruskega parlamenta bodisi jih je potisnila popolnoma na rob, še navajajo tuje tiskovne agencije.

Hodorkovski je naftno družbo Jukos, ki je načrpala tudi po 20 odstotkov vse surove ruske nafte, ustanovil leta 1993. Družba je v težave zašla hkrati s svojim izvršnim direktorjem, torej po letu 2003, in sicer zaradi več deset milijard dolarjev visokih dolgov z naslova neplačanih davkov do države. Ta je leta 2004 med drugim za 9,5 milijarde dolarjev državni družbi Rosneft prodala največjo in najpomembnejšo Jukosovo proizvodno enoto Juganskneftegaz.

Analitiki so tedaj opozarjali, da je država s prodajo iztržila zgolj pol realne vrednosti omenjene proizvodne enote, Hodorkovski pa je rusko vlado obtožil, da mu je z manipulacijo zakona ukradla naftni imperij. S tem je Rusija zapečatila usodo Jukosa. Leta 2006 je moskovsko sodišče odločilo, da mora družba v stečaj, s čimer je odprlo pot likvidaciji družbe.