Čeprav vsa mednarodna skupnost zatrjuje, da je pred enim mesecem izgubil volitve, se 65-letni Gbagbo, ki ga po volilni goljufiji tudi v Socialistični internacionali, ki ji pripada, ne podpirajo več, še naprej oklepa oblasti. Liberalec Alassane Ouattara, ki je pravi zmagovalec volitev, pa vlada v svoji "hotelski republiki" in prejema izraze podpore z vsega sveta.

Ker 68-letnega Outtaro podpirajo uporniki na severu Slonokoščene obale, bi med njimi in redno vojsko, ki podpira Gbagboja, znova lahko izbruhnila državljanska vojna. Iz hotela Golf v Abidžanu, kjer ga je skupaj z njegovo vlado zabarikadirala vojska in kjer ga s hrano oskrbujejo sile ZN, je zato Ouattara v petek upal, da bo vrh ECOWAS sprejel nedvoumen sklep o vojaškem posredovanju proti Gbagboju.

Izgon priseljencev?

Gbagbojev predstavnik za medije Ahoua Don Mello pa je v soboto zatrdil, da gre pri pritisku mednarodne skupnosti na Gbagboja za zaroto zahodnih držav, ki jih vodi Francija, nekdanja kolonialna gospodarica. Don Mello pa je posvaril, da bo v primeru vojaškega posredovanja držav ECOWAS prišlo do mobilizacije ljudstva Slonokoščene obale. Zagrozil je tudi, da bodo izgnali vse priseljence. "Je Burkina Faso pripravljena v domovini pozdraviti tri milijone priseljencev," je vprašal Don Mello. V resnici naj bi bilo v 21-milijonski Slonokoščeni obali 2 milijona ljudi iz sosednje Burkine Faso. Menda pa so priseljenci pred državljansko vojno med letoma 2002 in 2003 predstavljali četrtino prebivalstva Slonokoščene obale, ki je bila nekoč kot največji pridelovalec kakava na svetu gospodarsko izjemno solidna.

Grožnja z vojaškim posredovanjem

Jutri naj bi sicer voditelji Benina, Sierre Leone in Zelenortskih otokov obiskali Gbagboja in ga poskušali prepričati, naj prepusti oblast Ouattari. Gre za tri od petnajstih držav ECOWAS, med katerimi ima glavno vlogo 150-milijonska Nigerija. "V primeru zavrnitve te zahteve ECOWAS ne bo imel druge izbire, kot da uporabi vsa razpoložljiva sredstva, tudi legitimno silo, in tako udejanji voljo, ki jo je izrazilo ljudstvo Slonokoščene obale," je zapisano v petkovem sporočilu za javnost z vrha te organizacije zahodnoafriških držav. Prvič tako Gbagboju, potem ko mu je v začetku decembra ustavno sodišče z razveljavitvijo 600.000 glasov prisodilo zmago in je zaprisegel kot izvoljeni predsednik, neposredno grozijo z vojaškim posredovanjem.

Poleg tega države ECOWAS, ki so enotne v odločnosti, napovedujejo, da bo mednarodno sodišče sodilo odgovornim za umore v zadnjih tednih. Gbagboja so obtožile, da pretirano uporablja silo proti svojim nasprotnikom. Nasilje med pristaši Gbagboja in Ouattare je v zadnjih desetih dneh zahtevalo vsaj 200 smrtnih žrtev, aretiranih pa je bilo vsaj 500 ljudi.

Po podatkih UNHCR (ZN) iz Ženeve se je v zadnjem mesecu iz Slonokoščene obale v Liberijo zateklo 14.000 ljudi, predvsem žensk in otrok, ki so lačni pešačili več dni. Glavni problem je pomanjkanje hrane v Liberiji. Evropska komisija je v ta namen že pripravila 5 milijonov evrov za sosede Slonokoščene obale.

Države ECOWAS pa so se v prejšnjih dneh pogovarjale tudi s predstavniki ZDA o okrepitvi mirovnih sil ZN, ki trenutno štejejo 9000 mož. Podpira jih 900 francoskih vojakov.