Okrogle mize stranke Zares v Kranju so se udeležili predsednik državnega zbora Pavel Gantar, ministrica za kulturo Majda Širca (oba iz Zares) in vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic. Zbranim so predstavili razloge, zakaj bi na referendumu morali podpreti zakon o RTV Slovenija, ki ga je državni zbor sprejel 20. oktobra.

Gantar je uvodoma zatrdil, da sedaj RTV Slovenija ni apolitična organizacija, kar je ponazoril s primerom dveh objavljenih mnenj na teletekstu omenjene televizije. Multimedijski center je namreč primerljivo objavil različni mnenji SLS in Zares o zakonu, vendar je prvega objavil pod novicami, drugega pa pod črno kroniko.

RTVS je "kontaminirana"

RTV Slovenija je "kontaminirana", je nadaljeval, neodvisnost urednikov in odgovornih pa je potrebno zagotoviti z zakonom in ne z drastičnimi posegi. Uveljavitev zakona o RTV je poleg tega nuja, sicer slovensko javno televizijo ob možnostih digitalnega oddajanja čaka razvojni zastoj, je še dodal.

Blokadi RTV Slovenija z vidika tehnologije in vsebin v primeru zavrnitve novega zakona je pritrdila Širca, ki je pri pripravi zakona sicer izpostavila prevladujoče načelo zagotavljanja avtonomije. Javne televizije imajo v EU poseben položaj, evropski strokovnjaki pa so po njenih besedah z novim zakonom zadovoljni, "saj ustreza evropskim principom in potrebam gledalcev".

Po mnenju Sajovica si Slovenci zaslužimo boljšo televizijo, zato LDS podpira evropsko usmerjen zakon. Pohvalil je tudi v zakonu predvideni novi sistem sestave programskega sveta RTV Slovenija. Slednji bo po Širci manj številčen, v njem pa bo tudi manj vpliva političnih strank.

Gantar je pojasnil, da stari zakon ni predvideval širitve z digitalnim oddajanjem, kjer bo temeljni problem zagotavljanje vsebin. Prek slednjih bodo svoje mnenje lahko izražale vse skupnosti v Sloveniji, pri tretjem programu pa ga sicer moti predvsem njegova neidentificirana usmeritev. Parlamentarni program ima o njegovih besedah pozitivno vlogo, saj omogoča boljšo obveščenost ljudi in ustvarjanje realne slike o dogajanju v DZ.

Ženski odbor SDS: Starega zakona o RTVS ni treba spreminjati

Zakon o RTV Slovenija iz leta 2005 je prinesel pomemben razvoj in napredek javnega zavoda, zato ga ni potrebno spreminjati, piše v izjavi, ki so jo danes v Brežicah sprejele članice Sveta Ženskega odbora SDS. Državljane pozivajo, naj na referendumu 12. decembra glasujejo proti novemu zakonu, ki po njihovem prinaša več slabih kot dobrih rešitev.

V izjavi, ki jo je po seji sveta odbora na novinarski konferenci predstavila predsednica odbora in poslanka Alenka Jeraj, opozarjajo, da bo RTVS po novem zakonu postal zavod sui generis, tako pa "bo nastal hibrid, ki ga ne bo mogoče učinkovito nadzorovati".

Kritične so tudi do povečanja članov uprave s treh na pet, saj bo to po njihovem prineslo večje stroške, same člane uprave pa bo veliko težje klicati na odgovornost in jih nadzirati.

Prav tako si bo nova uprava lahko razdelila morebitni dobiček kot v gospodarskih družbah. "Kadar pa bo zavod posloval negativno, bo to postala skrb vseh gledalk in gledalcev," dodajajo.

Ženski odbor SDS moti tudi, da bo predvideni svet zavoda številčno manjši, kot je sedanji programski svet. Ob tem se sprašujejo, ali je to v imenu varčevanja ali pa zato, da se bo lahko izločilo nekatere predstavnike civilne družbe.