Depeše dokazujejo, kolikšen pomen Američani in Južnokorejci pripisujejo edini severnokorejski zaveznici Kitajski. Kitajski sogovorniki naj bi sicer o Severni Koreji govorili s posmehom, kar naj bi kazalo na napetosti med Pekingom in Pjongjangom.

Kitajska bi sprejela združitev Korej pod nadzorom Seula in to, da bi bila združena država v "benignem zavezništvu" z ZDA, če ne bi bila sovražna do Kitajske, naj bi februarja letos dejal nekdanji namestnik južnokorejskega zunanjega ministra Chun Yung-woo.

Iz objavljenih diplomatskih dokumentov tudi izhaja, da se Peking pripravlja na izbruh nemirov na meji s Severno Korejo, ki bi sledili padcu tamkajšnjega režima.

Medtem pa se napetost na Korejskem polotoku po severnokorejskem napadu na južnokorejski otok pred tednom dni, ki je terjal štiri žrtve, ne zmanjšuje.

Severna Koreja je danes sporočila, da uspešno nadaljuje izvajanje programa bogatenja urana ter da gradi reaktor na lahko vodo. Pri tem sicer poudarja, kot piše severnokorejski osrednji časnik Rodong Sinmun, da je oboje namenjeno za miroljubno uporabo.

Južna Koreja in ZDA medtem nadaljujejo v nedeljo začete skupne vojaške vaje, na katerih sodeluje okoli 7300 vojakov, poleg tega pa Južna Koreja krepi vojaško navzočnost ob meji s severno sosedo.