Zaradi izrednih voznih razmer bo na slovenskih avtocestah in državnih cestah po 20. uri do preklica prepovedan promet za vsa tovorna vozila, ki se morajo izločati iz prometa, so zapisali na spletni strani Prometno-informacijskega centra za državne ceste.

Po napovedih Agencije RS za okolje (Arso) bodo padavine v drugi polovici noči na ponedeljek oslabele in do jutra predvsem v osrednji in vzhodni Sloveniji ponehale. Predvsem na Notranjskem, Kočevskem, hribih severne Primorske, Idrijskem hribovju ter hribovju zahodno od Ljubljane lahko v noči na ponedeljek zapade tudi 50 centimetrov novega snega.

Burja na Primorskem bo gradila snežne zamete in v noči na ponedeljek prenehala. V ponedeljek se bo v vzhodnih krajih delno razjasnilo, občasno bodo še rahle padavine. Meja sneženja bo na okoli 600 metrov nadmorske višine, so še zapisali na Arso.

Iz Uprave RS za zaščito in reševanje so sporočili, da je zaradi novozapadlega snega prišlo do podiranja dreves v občinah Krško, Črnomelj, Metlika in Slovenj Gradec, podrta drevesa pa so ovirala promet.

Na primorski avtocesti je med priključkoma Kozina in Divača v obe smeri nevarnost poledice. Zaradi burje je na cestah med razcepom Nanos in Ajdovščino prepovedan promet za kamp prikolice, hladilnike in vozila s ponjavami, so zapisali na prometnoinformacijskem centru. Na primorski avtocesti se izločajo tovorna vozila pred počivališčem Ravne v smeri Ljubljane ter med počivališčem Povir in razcepom Gabrk v smeri Gabrka.

Cesta čez prelaz Vršič je zaprta, na poti čez prelaza Korensko Sedlo, Jezersko in Ljubelj pa so obvezne verige. Za tovorna vozila nad 7,7 tone je cesta zaprta na avstrijski strani prelaza Jezersko, za tovorna vozila pa je zaprta tudi cesta čez Pavličevo sedlo ter cesta na hrvaški strani mejnega prehoda Petrina.

Na cestah v Ljubljani je trenutno približno sedem centimetrov brozge, na terenu pa je 28 posipalcev s plugi, ki plužijo in posipajo avtobusne proge za lažji avtobusni prevoz, je za STA pojasnil vodja zimske službe v Ljubljani Zvonko Šavor.

Ceste so bile sicer posute že ob 12. uri, plužili so jih pozno popoldne, ker pa še vedno sneži bo predvidoma okoli pol druge ure v ponedeljek zjutraj ponovno stekla akcija pluženja in posipanja vseh cest ter pločnikov in površin za pešce v Ljubljani, je še dodal Šavor.

Radarska slika padavin

Več o trenutnih prometnih razmerah najdete tukaj!

V jugovzhodni Sloveniji zapadlo do trideset centimetrov novega snega, zastojev ni

Na območju Dolenjske, Bele krajine, Kočevskega in Posavja je v zadnji uri zapadlo deset centimetrov svežega snega, vse skupaj čez dan najmanj dvajset centimetrov, na Kočevskem pa trideset. Na delu je vseh dvesto enot zimske službe novomeškega CGP, ki skrbi za ceste omenjenega območja. Promet je zložen, zastojev pa ni.

Kot je za STA povedal direktor področja vzdrževanja cest CGP Anton Hrastar, njihova zimska služba pluži in posipava ceste, ker neprestano in močno sneži, pa se vozne razmere na spluženih cestah hitro spreminjajo. Kljub temu so vse glavne ceste prevozne, zastojev ni, promet pa poteka nedelji primerno in zložno, je pojasnil.

Po napovedih naj bi sneženje do tretje ure zjutraj ponehalo, CGP pa bo predvidoma ob polnoči končal z okrepljenim pluženjem. Njihove ekipe naj bi se na ceste spet podale po tretji uri zjutraj in do jutra končale z njihovim čiščenjem, je še povedal Hrastar.

Na Štajerskem doslej okoli deset centimetrov snega

Na mariborskem in ptujskem koncu je popoldne po podatkih tamkajšnjih zimskih služb zapadlo še skoraj deset centimetrov snega. Zimske službe so na terenu z vsemi svojimi razpoložljivimi sredstvi, po začetnem posipavanju pa zdaj ceste predvsem plužijo. Ponekod je zaradi tega promet oviran, a hujših težav in zastojev na tem območju vsaj za zdaj ni.

Na mariborskem območju je po besedah vodje zimske službe v Cestnem podjetju Maribor Jožeta Planinca zapadlo že okoli deset centimetrov snega na nižje ležečih predelih, več kot 15 centimetrov pa na višje ležečih predelih. Na terenu so že od 14. ure z vsemi razpoložljivimi plužnimi enotami in vozili za posipanje.

Kot je dejal Planinc, so že opravili prvo akcijo posipanja, zdaj pa je na vrsti pluženje in nato vnovično posipanje. Akcije bodo izvajali vso noč in najverjetneje tudi ves ponedeljek, saj bo sneženje po njihovih trenutnih podatkih predvidoma prenehalo okoli tretje ure zjutraj. Večjih težav za zdaj ne beležijo, čeprav še vedno močno sneži.

Tudi na ptujskem območju je zapadlo že več kot pet centimetrov snega, na višjih predelih pa tudi preko deset centimetrov. Vse od popoldneva, ko je začelo snežiti, so na cestah z vsemi razpoložljivimi vozili. Posebnih zastojev zaradi zasneženih cest trenutno ne beležijo nikjer, je povedal vodja zimske službe pri Cestnem podjetju Ptuj Dušan Sagadin.

Na cestah v regiji trenutno po podatkih prometnoinformacijskega centra večjih težav ni, zaradi okvare vozila pa je oviran promet na pomurskem odseku avtoceste pred razcepom Dragučova v smeri Maribora ter v predoru Cenkova v smeri Murske Sobote, kjer je zaprt vozni pas. Promet je na cestah oviran tudi zaradi pluženja.

Na Celjskem zapadlo od pet do sedem centimetrov novega snega

Na Celjskem, kjer je znova začelo snežiti danes okrog 13. ure je zapadlo od pet do sedem centimetrov novega snega. Vodja celjske zimske službe Matjaž Kapitler je za STA povedal, da so na terenu 102 plužne enote, opravili so že dva posipa. Ko bo zapadlo dovolj snega pa Kapitler napoveduje tudi pluženje ceste in še tretji posip.

Med petkovim sneženjem je največ snega zapadlo na Kozjanskem, in sicer 30 centimetrov, v Logarski dolini ga je bilo 20 centimetrov, medtem ko je višina snežne odeje v Celju in okolici znašala od osem do deset centimetrov.

Celjska zimska služba ima na zalogi več kot 8000 ton posipne soli in več kot 10.000 ton posipnega gramoznega materiala.

Celjska občina je letos za stroške zimske službe namenila 500.000 evrov, lani pa so ti stroški dosegli kar milijon evrov.

Izvajanje zimske službe v celjski občini zajema 334 kilometrov cestnih odsekov, 70.000 kvadratih metrov pločnikov, 20.000 kvadratnih metrov javnih pešpoti in 50.000 kvadratnih metrov javnih parkirišč. Celjska občina daje pri čiščenju največ pozornosti pomembnim povezavam v mestu, in sicer dostopom do avtobusne in železniške postaje, dostopom do bolnišnice, šolskih kompleksov, zdravstvenega doma in drugih pomembnih objektov.

Medtem pa v Velenju in okolici za 211 kilometrov cest in 44.000 kvadratnih metrov drugih površin skrbi podjetje PUP, ki ima na voljo 400 ton posipne soli in 150 ton peska. Podpisane pa so tudi pogodbe o dobavi posipnega materiala v 48 urah. Za pluženje preko 80.000 kvadratnih metrov javnih površin pa skrbi podjetje Andrejc, ki ima za Velenje na zalogi 150 ton soli in 300 kubičnih metrov peska.