Po podatkih agencije za okolje so padavine do 12. ure že zajele zahodno in osrednjo Slovenijo, medtem ko bo vzhodni del države na prvo letošnjo pošiljko snega še čaka.

Kot napoveduje Strajnar, bo današnje popoldne snežilo po vsej državi, v prvi polovici noči pa bodo padavine intenzivnejše na severovzhodu. Skupno pa bo po Sloveniji do jutra, ko bo sneženje ponehalo, predvidoma zapadlo med 10 in 15 centimetri snega.

V nedeljo znova sneg

Novo sneženje, morda celo intenzivnejše kot tokratno, bo Slovenijo predvidoma zajelo v nedeljo popoldne. Snežilo naj bi tudi v torek, od srede naprej pa po besedah Strajnarja kaže na prehodno otoplitev.

Sneg pobelil tudi celjsko regijo

Prve snežinke na Celjskem so se danes pojavile okrog 13. ure, in sicer na območju Trojan. Uro kasneje pa je močno sneženje zajelo tudi Celje in širšo celjsko regijo. Vodja celjske zimske službe Matjaž Kapitler je za STA povedal, da so s 102 plužnima enotama že opravili prvi posip na vseh pomembnih cestah.

Celjska občina je letos za stroške zimske službe namenila 500.000 evrov, lani pa so ti stroški dosegli kar milijon evrov.

Izvajanje zimske službe v celjski občini zajema 334 kilometrov cestnih odsekov, 70.000 kvadratih metrov pločnikov, 20.000 kvadratnih metrov javnih pešpoti in 50.000 kvadratnih metrov javnih parkirišč. Celjska občina daje pri čiščenju največ pozornosti pomembnim povezavam v mestu, in sicer dostopom do avtobusne in železniške postaje, dostopom do bolnišnice, šolskih kompleksov, zdravstvenega doma in drugih pomembnih objektov.

Medtem pa v Velenju in okolici za 211 kilometrov cest in 44.000 kvadratnih metrov drugih površin skrbi podjetje PUP, ki ima na voljo 400 ton posipne soli in 150 ton peska. Podpisane pa so tudi pogodbe o dobavi posipnega materiala v 48 urah. Za pluženje preko 80.000 kvadratnih metrov javnih površin pa skrbi podjetje Andrejc, ki ima za Velenje na zalogi 150 ton soli in 300 kubičnih metrov peska.

Ponekod že zastoji zaradi snega na cestišču

Zaradi zdrsa tovornih vozil daljši zastoji nastajajo tudi na primorski avtocesti med Senožečami in razcepom Nanos v smeri Ljubljane ter pred razcepom Nanos proti Razdrtem. Hitra cesta Razdrto-Vrtojba pa je pred pokritim vkopom Rebernice II proti Razdrtem v smeri Razdrtega zaradi zdrsa tovornega vozila trenutno celo popolnoma zaprta.

Na avtocesti Gabrk-Fernetiči med cestninsko postajo Dane in razcepom Gabrk proti Gabrku poteka izločanje tovornih vozil.

Na cestnih odsekih Idrija-Godovič, Žaga-Kobarid in Razdrto-Podnanos je zaradi snega na vozišču prepovedan promet za priklopnike in polpriklopnike. Zaradi zasneženega vozišča pa je popolnoma zaprta cesta Podgrad-Ilirska Bistrica. Prav tako je na avstrijski strani zaprta cesta čez Pavličevo sedlo, Vršič pa je prevozen le za osebna vozila, še navajajo na Prometnoinformacijskem centru.

Na Direkciji RS za ceste medtem zagotavljajo, da so vsi koncesionarji za izvajanje javne gospodarske službe rednega vzdrževanja državnih cest dobro pripravljeni.

Za izvajanje zimske službe bo skrbelo 1158 delavcev

Kot so zapisali, bo za izvajanje zimske službe v zimski sezoni 2010/2011 na državnih cestah skrbelo 1.158 delavcev. Zagotovljena je tudi primerna oprema, in sicer je razpoložljivih 414 snežnih plugov različnih vrst, 251 vlečnih posipalcev, 128 avtomatskih posipalcev, 31 snežnih rezkarjev ter 661 drugih vozil in mehanizacije.

Večina akcij zimske službe se prične z izvedbo preventivnega posipanja, s pluženjem pa začnejo, ko je na vozišču med tri in pet centimetrov snega, pri čemer na koncu plužne poti količina snega na vozišču znaša največ deset centimetrov.

Opozarjajo, da je v času izredno močnega sneženja, ob močnih zametih in snežnih plazovih zelo težko zagotoviti prevoznost vseh cest hkrati. Podobno velja v primeru poledice, če je zaradi dežja cesta gladka in poledice ni mogoče odpraviti z razpoložljivimi tehničnimi sredstvi, so še zapisali na direkciji.