To so le nekateri od rezultatov velike Gallupove raziskave, ki so jo opravili v celotni regiji zahodnega Balkana. Rezultate raziskave o dojemanju prebivalcev v letu 2010, 'Balkan Monitor', bodo v sredo predstavili v Bruslju.

Zavrnili status kandidata

Hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve in evropsko integracijo meni, da je trend sicer boljši, in da so rezultati raziskave, ki jo je naročilo ravno ministrstvo, boljši, in prikazujejo, da bi večina tistih, ki bi dejansko odšli na referendum, glasovala za članstvo v Evropski uniji, piše hrvaški portal Jutarnji.hr.

Primer Hrvaške prikazuje paradoks: bližje kot je država pridružitvi EU, bolj se državljani pritožujejo in bolj temu nasprotujejo.

Hrvaška je edina država v tej regiji, ki sploh razpravlja o članstvu, njeni državljani pa vstopu v EU najbolj nasprotujejo. Kosovo je edina država na tem območju, ki nima nikakršnih formalnih dogovorov z EU, tamkajšnji državljani pa članstvo podpirajo, pravzaprav jih kar 87 odstotkov članstvo v EU vidi kot nekaj dobrega.

Čeprav tudi v EU predvidevajo, da bo Hrvaška postala članica do konca leta 2012 ali pa najkasneje v začetku leta 2013, pa večina hrvaških državljanov meni, da se bo Hrvaška EU pridružila šele leta 2014. Po drugi strani pa je Albanija ravnokar prejela negativno mišljenje Evropske komisije, s čimer so zavrnili zahtevo za pridobitev statusa kandidata, a državljani Albanije ne glede na to še vedno verjamejo, da bo njihova država članstvo prejela do leta 2014.

V vseh državah regije, razen na Hrvaškem, obstaja velika večina tistih, ki podpirajo članstvo svoje države v EU. Ta večina je povsod višja od dveh tretjin. Zanimivo pa je, da je ukinitev vize za potovanje v EU za državljane Srbije in Makedonije negativno vplivalo na mnenje tamkajšnjih prebivalcev, saj je po odpravi vizumov podpora EU padla, čeprav je še vedno izjemno visoka.

Slovenci največji sovražniki

Kot največjega nasprotnika članstvu njihove države znotraj EU Hrvati navajajo Slovenijo, sledita pa Velika Britanija in Francija. Za največje prijatelje znotraj EU pa smatrajo Nemčijo, Avstrijo in Madžarsko.

A čeprav so Hrvati izredno nezadovoljni s številnimi rečmi tudi znotraj notranje politike, pa so zadnji med vsemi državami v regiji, ki bi svojo domovino zapustili in se v tujino odpravili iskat boljše življenje.

Močna korupcija

Več kot dve tretjini državljanov Hrvaške – kar 70 odstotkov – nista zadovoljni z vodstvom države. Izboljšave sicer vidijo v spremembah pravosodja, borbi proti korupciji in organiziranem kriminalu, a je večina vendarle nezadovoljna s sedanjimi rezultati. 89 odstotkov Hrvatov tako meni, da obstaja korupcija v vladi, glede korupcije v gospodarstvu pa je prepričanih 93 odstotkov vprašanih.