Od štirih kandidatk za članstvo v Evropski uniji je najbolje na poti Hrvaška, ki je po oceni komisije v "sklepni fazi" pristopnih pogajanj. Za končanje pogajanj mora Hrvaška predvsem izpolniti merila za zaprtje poglavja o pravosodju, vključno z bojem proti korupciji.

S tem bo po besedah evropskega komisarja za širitev Štefana Füleja odpravljena potreba po tem, da bi morala Evropska unija vzpostaviti mehanizem preverjanja po njenem vstopu v unijo, kakršen sedaj velja za Romunijo in Bolgarijo.

Ne glede na to je hrvaški predsednik Ivo Josipović poročilo danes pozdravil kot pozitivno, so sporočili iz njegovega urada. Kot je ocenil, je poročilo zelo pozitivno naravnano in po njegovih besedah nedvoumno prepoznava, kako veliki napori so bili vloženi v sprejemanje in uresničevanje pravnega reda EU na Hrvaškem. Seveda pa bo potrebnega še kar nekaj dela, da bodo kriteriji za vstop v EU popolnoma izpolnjeni, še priznava Josipović.

Hrvaški sledi Turčija, ki je pogajanja začela hkrati s slovensko sosedo oktobra 2005, vendar napreduje precej počasneje. "Nihče ne more biti zadovoljen s trenutnim tempom pogajanj," je danes menil komisar Füle.

Ob tem je poudaril, da je sedaj nujno, da Turčija izpolni svoje obveznosti in v celoti uresniči protokol iz Ankare, ki predvideva dostop ciprskih ladij in letal do turških letališč in pristanišč, ter s tem doseže napredek pri normalizaciji dvostranskih odnosov s Ciprom.

Če napredka ne bo, Evropska komisija predlaga, naj unija ohrani ukrepe iz decembra 2006, ko je unija zaradi omenjenega problema zamrznila osem poglavij v pristopnih pogajanjih s Turčijo. To pa bo po Fülejevih besedah še naprej vplivalo na splošen napredek v pogajanjih.

Sledi Islandija, ki je pristopna pogajanja formalno začela julija letos, naslednji teden pa se bo po komisarjevih navedbah začel proces screeninga, torej analize usklajenosti islandske zakonodaje z evropskim pravnim redom, ki ga je treba izvesti pred začetkom odpiranja posameznih poglavij.

Komisar Füle je ob tem poudaril, da so potrebna bistvena prizadevanja za zagotovitev tega, da bodo državljani Islandije ustrezno obveščeni o tem, kaj pomeni članstvo v Evropski uniji. Javno mnenje v Islandiji je namreč vstopu v unijo precej nenaklonjeno.

Na repu med kandidatkami za članstvo je Makedonija, ki je status kandidatke dobila decembra 2005, a še vedno ni začela pristopnih pogajanj, ker zaradi njenega nerešenega vprašanja imena z Grčijo države članice ne dosežejo soglasja za odločitev o tem.

Komisar Füle je danes ponovil sporočilo komisije izpred leta dni, da komisija priporoča začetek pristopnih pogajanj z Makedonijo. Ob tem je Skopju položil na srce, da je "izpogajana in vzajemno sprejemljiva rešitev vprašanja imena pod okriljem ZN bistvena".