Ameriška uprava za varnost v transportu (TSA) odločno zavrača vse pritožbe in kritike. Pri tem trdi, da so njihovi uslužbenci na letališčih povsem profesionalni. Kljub temu pa je pritožb vse več. TSA je sicer začela oktobra na letališčih nameščati telesne skenerje.

Sindikata pilotov US Airways in American Airlines ter sindikat stevardes so svojim članom začeli priporočati, naj se izogibajo skenerjem, ker posledice rentgenskih in drugih žarkov za zdravje še niso docela raziskane, še posebej pa so lahko ogroženi tisti, ki morajo zaradi dela bolj pogosto skozi te naprave.

Ob tem se vrstijo obtožbe, da uslužbenci TSA vzpodbujajo uporabo skenerjev tako, da alternativno pregledovanje telesa potem opravijo kar se da vsiljivo in neprijetno. Pred kratkim je zaslovel pilot družbe ExpressJet Michael Roberts, ki mu je bilo nadlegovanja dovolj in se je z letališča v Memphisu odpravil kar domov. Oglašajo se tudi sindikati stevardes, ki jim je počasi dovolj izbire med razkazovanjem oprsij ali otipavanjem pred začetkom službe.

Tožba proti TSA zaradi telesnih skenerjev

Neprofitna organizacija Informacijski center za elektronsko zasebnost je vložila tožbo proti TSA, ker se je uprava samovoljno odločila, da bodo telesni skenerji primarna metoda preverjanja na letališčih. Skenerji naj bi poleg dvomljivih posledic za zdravje kršili ustavno pravico do zasebnosti, posegali pa bi naj tudi v verske svoboščine.

O tožbi proti TSA razmišlja tudi Ameriška zveza za državljanske svoboščine (ACLU), predvsem zaradi tega, ker je alternativna metoda pregledovanja telesa postala pretirano vsiljiva. ACLU zbira pritožbe ljudi, pojavila pa se je tudi spletna stran, ki Američanom priporoča, da svoje nezadovoljstvo izrazijo tako, da 24. novembra, dan pred praznikom zahvalni dan, družno odklonijo pot skozi skener in se odločijo za telesni pregled.

Ameriške vladne agencije so kljub drugačnim zagotovilom ponavadi najmanj varno skladišče zasebnih informacij Američanov. Zaradi tega je vse več skrbi o tem, kje bodo končali posnetki telesnih skenerjev. Dvom v profesionalnost varnostnikov TSA utrjuje primer enega od uslužbencev, ki so ga kolegi v začetku leta v Miamiju med urjenjem na skenerju začeli hudo zbadati zaradi velikosti penisa, posledično pa se jih je fizično lotil in si nato zaradi nasilja prislužil aretacijo.