Predzadnja dirka sezone formule 1 bi že lahko odločila prvenstvo. Vsaj tradicija zadnjih sezon je kazala, da je Sao Paulo prizorišče odločitve; prvaka formule 1 je vselej odločila dirka v Braziliji, ne glede na to, ali je bila zadnja v sezoni ali ne. Leta 2005 je imel Alonso po Braziliji neulovljivih 23 točk prednosti pred Kimijem Raikkönenom; naslednje leto je Španec ponovil uspeh in na drugo mesto potisnil Michaela Schumacherja, leta 2007 je slavje dočakal Raikkönen z zmago pred Lewisom Hamiltonom, leta 2008 je bilo Hamiltonu dovolj že peto mesto za skupno zmago proti Felipeju Massi, lani pa si je Jenson Button prav tako s petim mestom privozil neulovljiv naskok pred Vettlom.

Letos je imel največ možnosti za predčasno osvojitev naslova Alonso, pa čeprav je imelo teoretično možnosti še pet dirkačev; resda lanski prvak Button zgolj teoretične, saj je za Špancem zaostajal že 42 točk. Pred dirko v Braziliji je imel Alonso 231 točk, drugi je bil Webber (220), tretji Hamilton (210), četrti pa Vettel (206).

Karte najboljših je na sobotnih kvalifikacijah premešal Nico Hülkenberg. Z Williamsom si je Nemec v deževnih razmerah prvič v karieri privozil najboljši startni položaj. Za njim pa so bili vsi kandidati za naslov: Vettel na drugem mestu, Webber je dosegel tretji čas, Hamilton je bil četrti, Alonso pa peti. Button pa si je že tako slabe možnosti še pokvaril z le enajstim časom.

Start dirke je stvari vsaj deloma postavil na svoje mesto. Red Bulla sta planila naprej, Hülkenberg je bil že v prvem krogu tretji. Več težav je imel z njim Alonso, saj ga je prehitel šele v sedmem krogu, takrat pa sta si dirkača "s krili" že priborila nekaj sekund naskoka.

Tudi po prvih postankih v boksih ni nič kazalo na to, da bi po koncu dirke že dobili prvaka za sezono 2010. Vettel je vodil, nekaj sekund za njim je bil Webber (pri Red Bullu so se odločili, da nobenemu od dirkačev ne bodo dajali prednosti v boju za naslov), Alonso je zaostajal 15 sekund, še deset več Hamilton na četrtem mestu.

Slabih 25 krogov pred koncem sta Red Bulla ujela za krog zaostalega Masso. Toda Ferrarijev drugi voznik ni niti razmišljal o tem, da bi se vmešal v boj za naslov, kjer sam nima več možnosti, in se je športno umaknil obema tekmecema.

V 51. krogu je na stezo zapeljal varnostni avto zaradi trčenja Vitantonia Liuzzija v zaščitne gume. Večina se je takrat odločila za drugi postanek v boksih, ne pa tudi vodilna trojka. Razmerje je tako ostalo enako tudi po petih krogih, ko se je avto umaknil, ni pa se spremenilo niti do konca dirke. Vettel je zmagal pred Webbrom in Alonsom, četrti je bil Hamilton.

Ta četverica ima še možnosti za naslov prvaka, čeprav Hamilton zgolj teoretične, saj za vodilnim Alonsom zaostaja 24 točk. Le razlike so nekoliko manjše, kar obeta pravi spektakel v Abu Dabiju: zdaj ima Alonso 246 točk, Webber 238, Vettel pa 231. Button, danes je bil peti, je s 199 dokončno izpadel iz igre. Med konstruktorji pa si je naslov že danes privozila ekipa Red Bull.

"Sijajno. Po smoli v Koreji sem se pobral in vesel sem, da se je danes dirka razpletla po mojih željah. Še imam možnosti za naslov in rad bi se zahvalil moštvu za vso pomoč," je po zmagi žarel nemški dirkač. Njegov avstralski tekmec je pripomnil, da tokrat višje od drugega mesta ni mogel: "Dirka je bila odločena že po kvalifikacijah, ko sem končal za Sebastianom. Danes ga ni bilo mogoče prehiteti." Alonso, ki bi se ob zanj idealnem razpletu veselil tretjega naslova prvaka, pa je moral razočaran priznati premoč tekmecema iz Red Bulla: "Imel sem nekaj težav s prehitevanjem Hülkenberga. Ko sem prišel mimo njega, pa je bila razlika že prevelika."

Zadnja, odločilna dirka sezone 2010 bo na sporedu čez teden dni v Abu Dabiju.